Dudley Hardy hayatı ve eserleri (1867 – 1922)

Dudley Hardy

Dudley Hardy

İngiliz ressam ve illüstratör Dudley Hardy 1867’de Sheffield, Yorkshire’da doğdu. Deniz ressamı Thomas Bush Hardy’nin en büyük oğludur. 1882’de Düsseldorf Akademisine girdi ve üç yıl boyunca öğrenim gördü. Paris’te ve Antwerp Akademisi’nde iki yıl süren bir çalışmadan sonra Londra’da yaşamak ve çalışmak için İngiltere’ye döndü.

1885’ten itibaren çalışmaları Royal Academy’de sergilenmeye başladı. Ünlü resmi Sans Asile (1889), Paris Salon’da ve 1893’te Kraliyet Sanatçılar İngiliz Sanatçılar Galerisi’nde sergilendi. Sans Asile ve Dock Strike çalışmaları, Londra’daki yoksulluğun altını çizen daha geniş bir sanatsal ve istatistiksel incelemenin parçasıydı.

Çalışmaları için tercih edilen konular Orta Doğu ve İngiltere oldu. Çöl hayatı ve Breton köylülüğünün sahneleri. Sudan’ı ziyaret etmese de, 1890’ların Sudan Savaşı için, Londra dergilerine illüstrasyonlar sunan bir ‘Savaş Sanatçısı’ oldu. 1900’lerin başlarında bir dizi komik kartpostal hazırladı ve 1909’da İngiltere’nin ilk hava gösterisi olan Doncaster Havacılık Toplantısı’nın hatıra programı için bir dizi illüstrasyon yaptı.

Dudley Hardy eser örnekleri

Dudley Hardy Kervan
Kervan

Dudley Hardy Cellat
Cellat