İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı H » Dudley Hardy » Dudley Hardy Hayatı ve Eserleri

Dudley Hardy Hayatı ve Eserleri

  Dudley Hardy

  Dudley Hardy (1867 – 1922)

  İngiliz ressam ve illüstratör Dudley Hardy 1867’de Sheffield, Yorkshire’da doğdu. Deniz ressamı Thomas Bush Hardy’nin en büyük oğludur. 1882’de Düsseldorf Akademisine girdi ve üç yıl boyunca öğrenim gördü. Paris’te ve Antwerp Akademisi’nde iki yıl süren bir çalışmadan sonra Londra’da yaşamak ve çalışmak için İngiltere’ye döndü.

  1885’ten itibaren çalışmaları Royal Academy’de sergilenmeye başladı. Ünlü resmi Sans Asile (1889), Paris Salon’da ve 1893’te Kraliyet Sanatçılar İngiliz Sanatçılar Galerisi’nde sergilendi.

  Sans Asile ve Dock Strike çalışmaları, Londra’daki yoksulluğun altını çizen daha geniş bir sanatsal ve istatistiksel incelemenin parçasıydı.

  Çalışmaları için tercih edilen konular Orta Doğu ve İngiltere oldu. Çöl hayatı ve Breton köylülüğünün sahneleri. Sudan’ı ziyaret etmese de, 1890’ların Sudan Savaşı için, Londra dergilerine illüstrasyonlar sunan bir ‘Savaş Sanatçısı’ oldu. 

  1900’lerin başlarında bir dizi komik kartpostal hazırladı ve 1909’da İngiltere’nin ilk hava gösterisi olan Doncaster Havacılık Toplantısı’nın hatıra programı için bir dizi illüstrasyon yaptı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Eser Örnekleri

  Cellat, Tarih: 1897, Orijinal Boyut: 76.7 x 51.2 cm, Yer: Museum of Modern Art New York, Teknik: Kağıt üzeri litograf baskı

  Kervan, Orijinal Boyut: 81 x 63.5 cm, Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin