William Michael Harnett

William Michael Harnett hayatı ve eserleri (1848 – 1892)

By editor

Posted in , | Tags :

William Michael Harnett

William Michael Harnett

İrlanda asıllı Amerikalı natürmort ressamı William Michael Harnett 1848’de Clonakilty, İrlanda’da doğdu. Çocukken, gravür eğitimi almak üzere Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi için Philadelphia’ya getirildi. İlk çalışmalarında natürmort sanatçısı Raphaelle ve James Peale’un etkileri görülmektedir.

1880’de Avrupa’ya gitti, Londra’yı, Frankfurt’u, Münih’i ve sonunda Paris’i ziyaret etti, burada en meşhur çalışmalarından biri olan, Av Sonrası (1885) tablosunu yaptı. 1886’da Amerika Birleşik Devletleri’ne döndü ve 1889’da başka bir Avrupa gezisi haricinde, ölümüne kadar New York’ta yaşadı. En sevdiği konular arasında ateşli silahlar (The Faithful Colt, 1890), kitaplar (Job Lot, Cheap, 1878) ve müzik aletleri (The Old Violin, 1886) vardı.

Harnett’in resimleri halk arasında son derece popülerdi, ancak eleştirmenlerin çoğu onun işlerinin yanıltıcı olduğunu düşünüyordu. Her iki grup da soyut kompozisyondaki üstün yeteneğini görmezden geldi. Uzun süren bir dışlama döneminden sonra, Harnett’in eserleri 20. Yüzyılın ortalarında tekrar takdir edildi ve değer bulmaya başladı.

William Michael Harnett eser listesi

William Michael Harnett Barışın Sembolleri

Barışın Sembolleri

William Michael Harnett Bu Favorilere

Bu Favorilere

William Michael Harnett Gazeteli Natürmort

Gazeteli Natürmort

William Michael Harnett Bankacı Masası

Bankacı Masası

William Michael Harnett Zencefil Kaseli Natürmort

Zencefil Kaseli Natürmort

William Michael Harnett Eski Keman

Eski Keman

William Michael Harnett Natürmort Münih

Natürmort Münih

William Michael Harnett Huzur

Huzur

Share this story

btt