İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı H » Lovell Birge Harrison » Lovell Birge Harrison Hayatı ve Eserleri

Lovell Birge Harrison Hayatı ve Eserleri

  Lovell Birge Harrison

  Lovell Birge Harrison (1854 – 1929)

  Amerikalı tonalist, empresyonist manzara ressamı Lovell Birge Harrison 1854’te Philadelphia’da doğdu. Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğrenim gördükten sonra yurtdışında birkaç yıl geçirdi, Avrupa ve hatta Avustralya ve Orta Doğu’ya seyahat etti.

  Dönüşünde, New York’ta Woodstock Okulu’nu kurdu ve yaz aylarında resim kursu üyelerine manzara resmi öğretti. Kar ve buz manzaraları üzerine ışığın etkilerini ifade etmek için güçlendirilmiş renkleri kullandı. Kuzey eyaletleri ve Kanada’nın kış manzaralarını yapmayı tercih etti.

  Harrison, 1910 yılında Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi’nde altın madalya da dahil olmak üzere çok sayıda ödül ve madalya aldı.

  1910’da Ulusal Tasarım Akademisi’ne üye oldu, Ulusal Sanat ve Edebiyat Enstitüsü, New York Su Renk Kulübü, Toplum Derneği, Amerikalı Sanatçılar ve Sanat Öğrencileri Birliği’nin peyzaj okulu müdürü oldu.

  1909’da Harrison’un dersleri Peyzaj Resmi adlı bir kitapta yayınlandı. Kitap, “öğrenciler için standart bir çalışma” ve “zanaat tekniğinde iyi bir yorum” olarak adlandırıldı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


  Eser Örnekleri

  Büyük Ayna, Tarih: 1885. Yer: Özel Koleksiyon. Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Kış Akşamında Gün Batımı, Tarih: 1890. Orijinal Boyut: 38.7 x 59.4 cm, Yer: Smithsonian American Art Museum Washington DC. Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Kış Akşamında Yürüyüş, Orijinal Boyut: 48.5 x 61.6 cm, Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Kış Alacakaranlığı, Orijinal Boyut: 76.2 x 101.6 cm. Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin