Lovell Birge Harrison hayatı ve eserleri (1854 – 1929)

Lovell Birge Harrison

Amerikalı tonalist, empresyonist manzara ressamı Lovell Birge Harrison 1854’te Philadelphia’da doğdu. Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğrenim gördükten sonra yurtdışında birkaç yıl geçirdi, Avrupa ve hatta Avustralya ve Orta Doğu’ya seyahat etti. Dönüşünde, New York’ta Woodstock Okulu’nu kurdu ve yaz aylarında resim kursu üyelerine manzara resmi öğretti. Kar ve buz manzaraları üzerine ışığın etkilerini ifade etmek için güçlendirilmiş renkleri kullandı. Kuzey eyaletleri ve Kanada’nın kış manzaralarını yapmayı tercih etti.

Harrison, 1910 yılında Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi’nde altın madalya da dahil olmak üzere çok sayıda ödül ve madalya aldı. 1910’da Ulusal Tasarım Akademisi’ne üye oldu, Ulusal Sanat ve Edebiyat Enstitüsü, New York Su Renk Kulübü, Toplum Derneği, Amerikalı Sanatçılar ve Sanat Öğrencileri Birliği’nin peyzaj okulu müdürü oldu.

1909’da Harrison’un dersleri Peyzaj Resmi adlı bir kitapta yayınlandı. Kitap, “öğrenciler için standart bir çalışma” ve “zanaat tekniğinde iyi bir yorum” olarak adlandırıldı.

Lovell Birge Harrison eser listesi

Lovell Birge Harrison Kış Akşamında Gün Batımı
Kış Akşamında Gün Batımı

Lovell Birge Harrison Kış Akşamında Yürüyüş
Kış Akşamında Yürüyüş

Lovell Birge Harrison Büyük Ayna
Büyük Ayna

Lovell Birge Harrison Kış Alacakaranlığı
Kış Alacakaranlığı