İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı H » Francesco Hayez » Francesco Hayez Hayatı ve Eserleri

Francesco Hayez Hayatı ve Eserleri

  Francesco Hayez

  Francesco Hayez (1791 – 1882)

  İtalyan romantizm ressamı Francesco Hayez 1791’de Venedik’te doğdu. Beş çocuğun en küçüğü olan Francesco, annesinin kız kardeşi tarafından büyütüldü.  Giovanni Binasco, iyi bir armatör ve sanat koleksiyoncusuyla evlendi. 

  Çocukluğundan itibaren resim çizmeye yatkın olduğu için, amcası tarafından bir sanat restoratörünün yanına yerleştirildi. Daha sonra üç yıl boyunca ressam Francesco Maggiotto’nun öğrencisi oldu.

  Ardından 1806’da Yeni Güzel Sanatlar Akademisi’nin resim kursuna kabul edildi. Burada Teodoro Matteini’nin öğrencisi oldu. 1809’da Roma’daki Accademia di San Luca’da bir yıl boyunca Venedik Akademisi’nden burs kazandı.

  1814’e kadar Roma’da kaldı, sonra Joachim Murat’ın büyük bir sipariş için görevlendirdirmesi üzerine Napoli’ye taşındı. 1830’ların ortalarında Milano’daki “Salotto Maffei” sergisine katıldı. 1850’de hala Brera Akademisi’nin müdürü olarak görev yaptığı Milano’daydı. Günlük yaşam ve portre dışındaki çalışmaları, ya İncil’den ya da klasik edebiyattan, büyük temalara Neoklasik bir stile eşlik etme arzusunu yansıtır. Ayrıca gününün tiyatro sunumlarından sahneler çizdi.

  Hayez’in kariyerinin değerlendirilmesi, sık sık eserlerini imzalamadığı veya tarih vermediği için çok zordur. Çoğunlukla kanıtlar eserlerini yaptığı döneme değil, satın alındığı döneme tarihlendirdiğini göstermektedir.

  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının Eser Örnekleri

  Öpüş, Tarih: 1859, Orijinal Boyut: 110 x 88 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Yer: Özel Koleksiyon

  Matilde Juva Branca, Tarih: 1851, Orijinal Boyut: 120 x 94 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Yer: Özel Koleksiyon

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin