İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı H » Erich Heckel » Erich Heckel Hayatı ve Eserleri

Erich Heckel Hayatı ve Eserleri

  Erich Heckel

  Erich Heckel (1883 – 1970)

  Alman Die Brücke grubu üyesi ekspresyonist ressam Erich Heckel 1883’te Döbeln’de doğdu. 1904’te Dresden kentinde mimarlık eğitimi almaya başladı. Heckel’in Die Brücke grubunun bir üyesi olarak yaptığı ilk çalışmalardaki güçlü ana hatlar ve parlak renkler, Post-Empresyonist ressamlar Vincent van Gogh ve Paul Gauguin’in hayranlığını gözler önüne serer. Son derece duygusal bir etki yaratmak için renk ve asimetrik alan kullanma becerisine sahipti.

  1911’de Berlin’e taşındıktan sonra, Die Brücke’nin geri kalanıyla birlikte, resimlerinde formel kompozisyonlara giderek daha fazla ilgi duymaya başladı. 

  Brücke sanatçıları Almanya’daki gravür geleneğini canlandırmaya yardım ettiler. Malzemelerin kaba, spontan izleri ve cesur, düz rengi taşıma yeteneğini öne çıkarttılar. Heckel, gravürlerde en üretken sanatçıydı ve Die Brücke sergileri için genellikle posterler hazırlıyordu.

  Birinci Dünya Savaşı’nda sıhhiye olarak görev yaptı. Savaş öncesi eserlerinin çoğu kayboldu ve 1920’den sonra resme daha az yoğunlaştı ve daha pastel renklere ağırlık verdi. Yine de, 1937’de Naziler, “dejenere” olduğunu söyleyerek çalışmalarını kınadı.

  II. Dünya Savaşı’ndan sonra Heckel, emekliliğine kadar Batı Almanya’nın Karlsruhe kentindeki Sanat Akademisi’nde (1949-56) ders verdi. 1963’te, Münih, Berlin ve Stuttgart şehirlerinde retrospektif sergileri düzenlendi.

  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının Eser Örnekleri

  Çiçek Açmış Elma Ağaçları, Tarih: 1907, Boyut: 64,5 x 76,8 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya, Yer: Özel Koleksiyon

  Değirmen, Teknik: Tuval üzeri yağlıboya, Yer: Özel Koleksiyon

  İki Nü, Tarih: 1910, Teknik: Karton üzerine guaş ve kalem, Orijinal Boyut: 59,7 x 49,2 cm, Yer: Museum of Modern Art New York.

  Tuğla Fabrikası, Tarih: 1907, Orijinal Boyut: 68 x 86 cm, Teknik: Tuval üzeri yağlıboya, Yer: Thyssen Bornemisza Museum Madrid

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin