İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı H » Robert Henri » Robert Henri Hayatı ve Eserleri

Robert Henri Hayatı ve Eserleri

  Robert Henri

  Robert Henri (1865 – 1929)

  Amerikalı Ashcan Ekolü ressam Robert Henri 1865’te Cincinnati, Ohio’da doğdu. 1884’ten 1888’e kadar Philadelphia Güzel Sanatlar Akademisi’nde daha sonra Paris’te hem Académie Julian’da hem de École des Beaux-Arts’ta eğitim aldı. 1892’de Amerika’ya döndükten sonra, Philadelphia’daki Kadınlar için Tasarım Okulu’nda eğitmen oldu.

  Onun güçlü fikirleri Philadelphia basınından bir grup genç illüstratörün dikkatini çekti: John Sloan, Everett Shinn, George Luks ve William J. Glackens. Sanatçı 1898’den 1900’e kadar Paris’te Salon sergilerine katıldı. Daha sonra ders verdiği New York Şehri’ne yerleşti ve kentin gerçekçi sahnelerini barındıran çok sayıda eser üretti. 1906’da Ulusal Tasarım Akademisi’ne seçildi.

  1908’de “Sekizler” adlı yedi sanatçıyla (Sloan, Shinn, Luks ve Glackens dahil) birlikte güçlerini birleştirdi ve daha büyük Ashcan Ekolünü kurmadan önce tek bir ortak sergi açtı. Bir sanatçı olarak son derece aktif bir yaşam sürdü ve portre ressamı olarak önemli bir etki yaptı.

  Ayrıca öğretmen olarak nüfuzunu da korumuştur. 1915’ten 1928’e kadar New York’ta öğretmenlik yaptı. Bu dönemde genç Amerikalı ressamları akademik eklektizmden uzaklaştırarak modern kentin zengin ve gerçek hayatının sanatın konusu olarak kabul edilmesine aracı oldu.

  Henri’nin sanat anlayışını yaşam sevgisinin bir ifadesi olarak tasvir eden The Art Spirit (1923) adlı kitabı, sanatçılar ve sanat öğrencileri arasında popüler olmaya devam etmektedir.

  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin