İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı H » Jan van der Heyden » Jan van der Heyden Hayatı ve Eserleri

Jan van der Heyden Hayatı ve Eserleri

  Jan van der Heyden

  Jan van der Heyden (1637 – 1712)

  Hollandalı Altın Çağ ressamı Jan van der Heyden 1637’de Gorinchem’de doğdu. Hollandalı bir cam ressamının yanında çalıştığı kaydedilmiş olmasına rağmen, onun gençlik yaşantısı hakkında çok az şey bilinmektedir.

  1650 yılında Amsterdam’a taşındı. Resimlerinde tekrarlayan denekler, Brüksel, Köln’de bulunduğu ve daha sonra yaşamak için muhtemelen Londra’ya geçtiği düşünülmekte.

  Birkaç manzara ve natürmort resmi çizmesine rağmen, van der Heyden’in ünü, mimari çalışmalarına dayanıyor. Bunlarda genel etki genişliğini detaylarla dikkatli bir şekilde birleştirdi. Evlerin her tuğlasını ayrı ayrı çalıştığı teknik virtüözlük yetenekleri izleyicilerini sürekli hayran bıraktı.

  Onun resimleri iyi kompoze edilmiş, uyumlu bir şekilde renklendirilmiş, yeşillik ve yumuşak tuğlaların kontrastlarından yararlanır. Şehir manzaraları 18. yüzyıl Hollanda’sındaki mimari resmin gelişmesinde çok etkili oldu.

  Van der Heyden aynı zamanda mekanik icatlarla ilgileniyordu ve 1690’da Brandspuiten-boek (“Fire Engine Book”) adlı makalede kendi gravürleriyle gösterilen yangınla mücadele ekipmanı üzerine bir çalışma yayınlandı.

  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının Eser Örnekleri

  Amsterdam, Tarih: 1670, Orijinal Boyut: 42 x 53 cm, Yer: Königliche Gemäldegalerie Mauritshuis Den Haag, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

  Westerkerk Amsterdam, Tarih: 1660, Orijinal Boyut: 91 x 114 cm, Yer: National Gallery, Londra, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin