İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı H » Carl Fredrik Hill » Carl Fredrik Hill Hayatı ve Eserleri

Carl Fredrik Hill Hayatı ve Eserleri

  Carl Fredrik Hill

  Carl Fredrik Hill (1849 – 1911)

  İsveçli ekspresyonist ressam Carl Fredrik Hill 1849’da Lund’da doğdu. Bir matematik profesörünün oğlu olan Hill, güney İsveç’teki üniversite şehri Lund’da büyüdü. Babasına karşı çıkarak bir manzara ressamı olmaya karar verdi.

  Stockholm Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde okuduktan sonra Fransa’ya gitti. 1874 yazında Paris’in güneyindeki Barbizon köyüne gitti. Barbizon Okulu ve Camille Corot‘tan etkilendi.

  Çalışmalarını Paris Salon sergisi için sundu ama reddedildi. 28 yaşında şiddetli bir psikolojik rahatsızlık nedeniyle hastaneye yatırıldı. Halüsinasyon ve paranoya teşhisi kondu. İsveç’teki St. Lars akıl hastanesinde kısa bir süre sonra kaldıktan sonra ailesinin yanına taşındı. Evde, annesi ve bir kız kardeşi tarafından 1911’de ölümüne kadar bakıldı.

  Sanatçı, çeşitli tekniklerde binlerce çizim üretti. Çalışmalarında mum boya, kurşun kalem, mürekkep ve suluboya. Birçoğu kayboldu. Halihazırda var olduğu düşünülen yaklaşık 3500 eseri vardır.

  Bunlardan 2,600’ü, Malmö Sanat Müzesi koleksiyonlarının bir parçasıdır. Hill’in bu dönemdeki çeşitli konuları ve stilleri, pek çok modern hareketin içinde yer alması gerektiğini kanıtlamaktadır.

  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin