İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı H » David Hockney » David Hockney Hayatı ve Eserleri

David Hockney Hayatı ve Eserleri

  David Hockney

  David Hockney (1937 –

  İngiliz pop art ressamı David Hockney 1937’de Bradford’da doğdu. Wellington İlköğretim Okulu, Bradford Dilbilim Okulu ve Bradford Sanat Koleji’nde eğitim görmüştür. Kraliyet Sanat Koleji’nde İngiliz Pop sanatının gelişini açıklayan ve Peter Blake ile birlikte Young Contemporaries adlı sergide yer aldı.

  Hareketle ilişkilendirildi, ancak ilk çalışmaları Francis Bacon‘un yaptığı bazı eserlere benzer şekilde, dışavurumcu unsurları içeriyordu. Kraliyet Sanat Koleji, 1962 yılında bir kadın modeli çizimini tamamlamadığı takdirde mezun olmasına izin vermeyeceğini söyledi.

  Final incelemesi için gerekli olan bir makaleyi yazmayı reddetti. Yeteneklerini ve saygınlığını fark eden Kraliyet Sanat Koleji, yönetmeliklerini değiştirdi ve kendisine diploma verdi.

  Kraliyet Sanat Koleji’dan ayrıldıktan sonra, Maidstone College of Art’da kısa bir süre için ders verdi. 1964’te Los Angeles’a taşındı ve burada canlı renkler kullanarak nispeten yeni, bir yüzme havuzu dizisi çalıştı. Hockney, boyama, çizim, baskı, suluboya, fotoğraf ve faks makinesi, kağıt hamuru ve bilgisayar ve iPad çizim programları da dahil olmak üzere diğer birçok teknik denedi.

  Hayat, manzara, arkadaş portreleri ve köpekleri konu aldı. Kraliyet Mahkemesi Tiyatrosu, Glyndebourne ve New York City’deki Metropolitan Operası için sahne tasarımları yaptı.

  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Sanatçının Eser Örnekleri

  Bahçede, Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlıboya

  Daha Büyük Bir Sıçratma, Tarih: 1977, Orijinal Boyut: 243,8 x 243,8 cm, Yer: Tate Modern Londra. Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

  Sanatçının Portresi ( Havuzda iki Figür), Tarih: 1972, Boyut: 213,5 x 305 cm. Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

  Yol, Tarih: 1982, Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlıboya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin