William Hodges hayatı ve eserleri (1744 – 1797)

William Hodges

William Hodges

İngiliz romantik dönem ressamı William Hodges 1744’te Londra’da doğdu. William Shipley ve daha sonra Richard Wilson stüdyosunda eğitim aldı. Kariyerinin ilk dönemlerinde tiyatro sahneleri çizdi.

1772-1775 arası kaşif olarak James Cook’a eşlik etti. Eskizlerinin birçoğu gravür olarak uyarlandı. Pasifik seyahatlerinde yaptığı büyük yağlı boya tablolarının çoğunu Londra’ya dönüşünden sonra bitirdi. Bu resimler, Avrupa manzara geleneğinden daha güçlü bir ışık ve gölge tasviri içeriyordu. Döneminin sanat eleştirmenleri, ışık ve renk zıtlıklarını kullanmasının resimlerine kaba ve bitmemiş bir görünüm kazandırdığından şikayet etti.

1794 yılının Aralık ayında Orme’nin Galerisinde’de Barış’ın Etkileri ve Savaşın Etkileri adlı iki büyük resmi içeren, yirmi beş parçalık bir sergi açtı. Sergi, Kral George III’ün ikinci oğlu olan Prens Frederick, York Dükü ve Albany tarafından ziyaret edildi. Dük, Hodges’in resimlerinin politik doğasına saldırdı ve serginin kapatılmasını emretti. Bu kraliyet sansürü, Hodges’in kariyerinin sonu oldu. Yapıtlarının çoğu daha sonra açık arttırma yoluyla satıldı.

William Hodges eser örnekleri

William Hodges Rajmahal Tepesinden Manzara
Rajmahal Tepesinden Manzara

William Hodges Gang'ta Fırtına
Gang’ta Fırtına