William Holman Hunt hayatı ve eserleri (1827 – 1910)

William Holman Hunt

William Holman Hunt

İngiliz pre raphaelist ressam William Holman Hunt 1827’de Cheapside, Londra’da doğdu. 1843 yılında, onun ömür boyu arkadaşı olan ressam John Everett Millais ile tanıştığı Kraliyet Akademisi okullarına girdi. Başlarda halkın tepkisini aldı. Ancak, 1854 yılında “dünyanın ışığı” (Keble College, Oxford), çalışması, John Ruskin tarafından savunuldu ve bu eser onun başarısının yolunu açtı.

1848 yılında, şair ve sanatçı Dante Gabriel Rossetti’nin bir toplantısının ardından Pre-Raphaelite hareketini kurdu. John Everett Millais ile birlikte, doğal dünyanın detaylı gözlemine karşı dini adanmışlık ruhuna vurgu yaparak sanatı canlandırmaya çalıştılar. Bu dini yaklaşım, Rönesans’ın Raphael tarafından somutlaşan rasyonalizm savına karşı, Ortaçağ sanatının manevi özelliklerinden etkilenmiştir. Robert Braithwaite Martineau da dahil olmak üzere birçok takipçisi oldu.

1854 yılında Hunt dini konularda döküman toplamak ve izlenimlerini geliştirmek üzere iki yıllık bir ziyaret için Suriye ve Filistin’e gitti. Hunt aynı zamanda Isabella ve Shalott Lady gibi şiirlere dayanan pek çok çalışma çizdi ve sonunda kendine Kudüs’te bir ev inşa etti.

William Holman Hunt eserleri

William Holman Hunt Isabella ve Fesleğen Saksısı
Isabella ve Fesleğen Saksısı

William Holman Hunt Denizde Güneş ışığı
Denizde Güneş ışığı

William Holman Hunt Asparagus Adası
Asparagus Adası

William Holman Hunt Uyanan Vicdan
Uyanan Vicdan