İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı H » William Holman Hunt » William Holman Hunt Hayatı ve Eserleri

William Holman Hunt Hayatı ve Eserleri

  William Holman Hunt

  William Holman Hunt (1827 – 1910)

  İngiliz pre raphaelist ressam William Holman Hunt 1827’de Cheapside, Londra’da doğdu. 1843 yılında, onun ömür boyu arkadaşı olan ressam John Everett Millais ile tanıştığı Kraliyet Akademisi okullarına girdi.

  Başlarda halkın tepkisini aldı. Ancak, 1854 yılında “dünyanın ışığı” (Keble College, Oxford), çalışması, John Ruskin tarafından savunuldu ve bu eser onun başarısının yolunu açtı.

  1848 yılında, şair ve sanatçı Dante Gabriel Rossetti’nin bir toplantısının ardından Pre-Raphaelite hareketini kurdu. John Everett Millais ile birlikte, doğal dünyanın detaylı gözlemine karşı dini adanmışlık ruhuna vurgu yaparak sanatı canlandırmaya çalıştılar.

  Bu dini yaklaşım, Rönesans’ın Raphael tarafından somutlaşan rasyonalizm savına karşı, Ortaçağ sanatının manevi özelliklerinden etkilenmiştir. Robert Braithwaite Martineau da dahil olmak üzere birçok takipçisi oldu.

  1854 yılında Hunt dini konularda döküman toplamak ve izlenimlerini geliştirmek üzere iki yıllık bir ziyaret için Suriye ve Filistin’e gitti. Hunt aynı zamanda Isabella ve Shalott Lady gibi şiirlere dayanan pek çok çalışma çizdi ve sonunda kendine Kudüs’te bir ev inşa etti.

  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Asparagus Adası, Yer: Özel koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Denizde Güneş Işığı, Yer: Özel koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Isabella ve Fesleğen Saksısı, Tarih: 1867, Boyut: 60,6 x 38,7 cm

  Uyanan Vicdan, Tarih: 1853, Boyut: 76,2 x 55,9 cm, Yer: Tate Modern Londra, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin