Jan Baptist Huysmans hayatı ve eserleri (1826 – 1906)

Jan Baptist Huysmans

Belçikalı oryantalist ressam Jan Baptist Huysmans 1826’da Antwerp’de doğdu. 1843 ila 1849 arasında Antwerp’te Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi ‘nde (Koninklijke Academie voor Schone Kunsten) okudu. 1856’den başlayarak Yunanistan, Türkiye, Suriye, Filistin, Mısır ve Cezayir’i ziyaret etti. Bu seyahatlerinde eskiz ve resimlerinde de anlaşılacağı gibi yerel kostüm, aksesuar ve yaşam biçimlerine ilgi duydu.

Antwerp’e dönmeden önce Paris ‘te 30 yıl geçirdi. 1853 yılında Antwerp Glasgow Güzel Sanatlar Kraliyet  Enstitüsü’nde ve 1863’den 1891’e kadar Manchester Sanat Galerisi’nde ve Paris’te Salon des Artistes Français ‘de sergilere katıldı. 1889 yılında Paris Uluslararası Sergisi’ne katıldı.

Resimlerinde, oryantalizmin en büyük ustası Gérôme etkileri açıkça gözükmektedir. Ayrıca popüler İngiliz oryantalist ressam John Frederick Lewis (1804-1876), etkileri de görülmektedir. Oryantalist resimleri, basit günlük sahneler, güçlü boyama tekniği, kostüm ve nesnelerin iyi gözlenen detayları ile öne çıkmaktadır.

Jan Baptist Huysmans eser örnekleri

Jan Baptist Huysmans özel istirahat
özel istirahat

Jan Baptist Huysmans Jonglörler
Jonglörler

Jan Baptist Huysmans Dergahta çocuğa Dua
Dergahta çocuğa Dua