Jacob Jacobs Hayatı ve Eserleri (1812 – 1879)

Jacob Jacobs

Jacob Jacobs

Belçikalı oryantalist manzara ressamı Jacob Jacobs 1812’de Antwerp’de doğdu.

Ailesinin anne tarafı Beethoven ile ilişkilidir. Aslında yazar olması hedeflenmesine rağmen o Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’ne (Antwerp) girdi. Burada Gustaf Wappers ve Ferdinand de Braekeleer ile birlikte çalıştı.

Ludolf Backhuysen ve Adriaen van de Velde’nin çalışmalarından etkilenip, deniz kompozisyonlarına ilgi duydu. İlk sergisini 1833’te açtı. 1834’te Kuzey Denizi’ne bir gezi yaptı ve 1837’deki Hollanda gezisinde de çok miktarda malzeme biriktirdi.

Gezilerini yeterli bulmadı ve 1838’de Cebelitarık’a, Kuzey Afrika sahillerine, Mısır’a, Çanakkale’ye, İstanbul’a (birkaç ay kaldı) uzun bir deniz yolculuğuna çıktı.

Türkiye ve Rodos’u dolaştı. Bundan sonra Almanya’ya ve Saint Petersburg’a gitti. Bu seyahatler sırasında, hayatının geri kalanında ilham almak için kullanacağı iki büyük albüm derledi.

1843’te Antwerp Akademisi’nde manzara resim derslerinin başına getirildi. İki yıl sonra, Hendrik Conscience tarafından Belçika Tarihi için illüstrasyonlar sunan pek çok Belçikalı sanatçıdan biriydi. 1847’de ise, Kuzey Almanya’yı ve 1850’de İskandinavya’yı gezdi.


SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI


Sanatçının tablo indexi

Sultan Abdülmecit’in Nusretiye Cami’ine Varışı, Tarih: 1842, Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

Pazar Yeri Istanbul, Tarih: 1870, Orijinal Boyut: 78 x 118 cm, Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

Istanbul, Orijinal Boyut: 50 x 63 cm, Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.