İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı J » Charles Emile Jacque » Charles Emile Jacque Hayatı ve Eserleri

Charles Emile Jacque Hayatı ve Eserleri

  Charles Emile Jacque

  Charles Emile Jacque (1813 – 1894)

  Fransız Barbizon okulu ressamı Charles Emile Jacque 1813’te Paris’te doğdu. Yaklaşık on iki yaşında Marais’da bir okula yerleştirildi ve On yedi yaşındayken bir haritacıya çıraklık yaptı. Tek gerçek sanatsal eğitimi, 1840 yılı civarında, atölye çalışması Suisse’de çalıştı. Jacque büyük ölçüde kendi kendini öğrendi.

  Ondokuzuncu yüzyılın ortalarında Paris’i kuşatan Kolera salgınlarından kaçan Charles Jacque, 1849’da Millet ile birlikte Barbizon’a taşındı. Orada kendine rustik ya da pastoral bir konu oluşturdu: çobanlar, koyun sürüleri, domuzlar ve çiftlik hayatı sahneleri. Resimlerinin yanı sıra Jacque, gravür ve gravürleriyle de ünlüdür.

  Barbizon’daki deneyimleri sayesinde Le Magasin Pittoresque ve L’Illustration’da gravürlerini yayınlamaya başladı. Bu dönem boyunca düzenli olarak Salon sergilerine eser vermeye devam etti ve 1861’de Salon’da bir üçüncülük madalyası aldı. 1862-1867 yılları arasında maddi sıkıntılarla boğuşuyordu ve sahip olduğu mülkün çoğunu satmaya ve tavuk çiftçiliği girişiminden vazgeçmeye zorlandı. Mali durumunu iyileştirme çabasıyla, baskılar üzerinde ateşli bir şekilde çalışmaya başladı ve birkaç seri gravür düzenledi.

  Charles Jacque’in hayatı ve kariyerinin birkaç yönü onu çağdaşlarından ve hatta Barbizon’da çalışan meslektaşlarından ayırdı. Sanat dünyasındaki yükselişine bir illüstratör olarak başlayıp saygın bir sanatçıya dönüştü.

  Kendini sadece bir ressam olarak değil, aynı zamanda bir sanat eserinin önemli bir aracı olarak tanıtması Jacque’in kariyerinin önemli yönlerinden biridir. Bu özellikleri onun on dokuzuncu yüzyıl sanatındaki yerini ve önemini daha iyi anlamamızı sağlamaktadır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin