ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı J » Jacquet, Gustave Jean » Gustave Jean Jacquet hayatı ve eserleri (1846 – 1909)

Gustave Jean Jacquet hayatı ve eserleri (1846 – 1909)

Gustave Jean Jacquet
Gustave Jean Jacquet

Gustave Jean Jacquet

Fransız akademik klasisist ressam Gustave Jean Jacquet 1846’da Paris’te doğdu. 

Konuları çoğunlukla nü, portre ve günlük yaşam sahneleriydi. Jacquet, “yüz, şekil ve kadının cazibesi” konusunda büyük bir usta olan Bouguereau’nun bir öğrencisi idi.

1865’te Salon de Paris’te eserlerini sergiledi. 1868’de üçüncülük madalyası, 1875 yılında ise birincilik madalyası kazandı. 1879 yılında Legion d’Honneur madalyası ile onurlandırıldı.

Küçük boyutlu çalışmalarında, 16., 17. ve 18. yüzyılların zarafetini, ayrıntılara özen göstererek işledi. Portrelerinde, bazen modellerini 16. yüzyılın parıltılı kostümlerinde canlandırmayı tercih etti. Jacquet’in kendisi bir askerdi ve Fransa’daki en büyük silah ve zırh koleksiyoncularından biriydi.

En sık kullandığı modeli, modern standartlara göre çekici bir kadın değildi ve karısının portresiyle kıyaslandığında, aynı kişi gibi görünmüyorlardı. O modelin bir metres ya da ikinci bir eş olma ihtimali vardır. Jacquet tarafından yapılan resimler, Blois, Chateau-Thierry, Rouen ve Paris’teki Fransız kurumları dahil olmak üzere, Amerika ve Avrupa’daki birçok kamu ve özel kuruluşta barındırılmaktadır.

Sanatçının eser örnekleri

Soylu Hanımın Portresi

Soylu Hanımın Portresi

Kitap okurken

Kitap okurken

Cilveli Tebessüm

Cilveli Tebessüm