İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı J » Rudolf Jahns » Rudolf Jahns Hayatı ve Eserleri

Rudolf Jahns Hayatı ve Eserleri

  Rudolf Jahns

  Rudolf Jahns (1896 – 1983)

  Alman konstruktivist grafiker, ressam Rudolf Jahns 1896’da Wolfenbüttel’de doğdu. Mimarlık ve resim eğitimi almak isteyen sanatçı bunun yerine, Jahn Braunschweig’deki Uygulamalı Sanatlar Okulu’nda akşam derslerine katılabildi.

  Profesyonel kariyerine Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra gümrük ve finans yetkilisi olarak başladı. Ancak resme olan ilgisi devam etti. 1923’te piyano öğretmeni Renate Helmke ile evlendi. Bu esnada, sanatıyla ilgili Berlin ve Hannover’e önemli temaslar yaptı.

  Doğa ve sanat ilişkisi onun temel çalışma alanıydı. Kandinsky, Klee, Feininger gibi ressamlardan ve aynı zamanda Uzak Doğu resminden etkilendi. 1924’te Herwarth Walden ile bağlantı kurarak Kurt Schwitters’in çevresine girdi. Yine de, Jahns on yıllar boyunca sanatsal çalışmalarında yalnız kaldı.

  Kendi kendini yetiştiren bir sanatçı olarak, Weimar Cumhuriyeti’nin müziği ve sanatsal eğilimleri hakkındaki bilgilerini geliştirdi ve böylece kendi yolunu buldu.

  1933 ve 1945 arasında soyut resim, Naziler tarafından “dejenere sanat” olarak yasaklandı. 1945’ten sonra, ağırlıklı olarak natüralist çalışmalar dener. Resme ek olarak, 1957’den itibaren çeşitli grafik teknikleriyle (linocuts, etchings) de uğraştı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Baltrum’da Tatil, Tarih: 1961, Yer: Özel Koleksiyon

  Meydanda Evler, Tarih: 1961, Orijinal Boyut: 66 x 86 cm, Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlıboya

  Odada Çıplaklar, Tarih: 1924, Orijinal Boyut: 91 x 79,5 cm, Yer: Özel Koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlıboya

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin