ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı J » Jahns, Rudolf » Rudolf Jahns hayatı ve eserleri (1896 – 1983)

Rudolf Jahns hayatı ve eserleri (1896 – 1983)

Rudolf Jahns hayatı ve eserleri

Rudolf Jahns

Rudolf Jahns

Alman konstruktivist grafiker, ressam Rudolf Jahns 1896’da Wolfenbüttel’de doğdu. Mimarlık ve resim eğitimi almak isteyen sanatçı bunun yerine, Jahn Braunschweig’deki Uygulamalı Sanatlar Okulu’nda akşam derslerine katılabildi. Profesyonel kariyerine Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra gümrük ve finans yetkilisi olarak başladı. Ancak resme olan ilgisi devam etti. 1923’te piyano öğretmeni Renate Helmke ile evlendi. Bu esnada, sanatıyla ilgili Berlin ve Hannover’e önemli temaslar yaptı.

Doğa ve sanat ilişkisi onun temel çalışma alanıydı. Kandinsky, Klee, Feininger gibi ressamlardan ve aynı zamanda Uzak Doğu resminden etkilendi. 1924’te Herwarth Walden ile bağlantı kurarak Kurt Schwitters’in çevresine girdi. Yine de, Jahns on yıllar boyunca sanatsal çalışmalarında yalnız kaldı. Kendi kendini yetiştiren bir sanatçı olarak, Weimar Cumhuriyeti’nin müziği ve sanatsal eğilimleri hakkındaki bilgilerini geliştirdi ve böylece kendi yolunu buldu.

1933 ve 1945 arasında soyut resim, Naziler tarafından “dejenere sanat” olarak yasaklandı. 1945’ten sonra, ağırlıklı olarak natüralist çalışmalar dener. Resme ek olarak, 1957’den itibaren çeşitli grafik teknikleriyle (linocuts, etchings) de uğraştı.

Rudolf Jahns eserleri

Baltrum’da Tatil

Baltrum’da Tatil

Meydanda Evler

Meydanda Evler

odada çıplaklar

odada çıplaklar