Anne Francois Louis Janmot hayatı ve eserleri (1814 – 1892)

Anne Francois Louis Janmot

Anne Francois Louis Janmot

Fransız pre raphaelist ressam Anne Francois Louis Janmot 1814’te Lyon’da doğdu. 1823’te ve 1829’da kardeşlerinin ölümünden derin bir şekilde etkilendi. Lyon Kraliyet Kolejinde Frederic Ozanam ve felsefe profesörü Abbe Noirot’un öğrencisi oldu. 1831’de École des Beaux-Arts de Lyon’a kabul edildi ve bir yıl sonra Altın Laurel ödülünü kazandı. 1833’te Victor Orsel ve Jean-Auguste-Dominique Ingres‘den resim dersleri almak için Paris’e geldi.

1836’da Lyon’a döndü. Gethsemane’deki Mesih’in (1840) ve Nain (1839) gibi dinsel ilhamla gerçekleştiren büyük ölçekli tabloları Salon de Paris eleştirmenlerinin dikkatini çekti. 1845’ten sonra Tarlada Çiçekler resmiyle Charles Baudelaire’nin ilgisini çekti. 1855’teki Evrensel Sergide Ruhların Geçişi tablosunun başarısızlığı onu hayal kırıklığına uğrattı.

1856’da St. Polycarp kilisesi için Son Akşam Yemeği’ni temsil eden bir fresk siparişi aldı. Bunu, St. Francis de Sales Kilisesi’nin kubbesinin dekorasyonu ve mimar T. Desjardins tarafından yenilenen belediye binası da dahil olmak üzere diğer siparişler takip etti. Daha sonra École des Beaux-Arts’a profesör olarak atandı. 78 yaşında Lyon’da öldü (1892)

Anne Francois Louis Janmot eserleri

Altın Merdiven
Altın Merdiven

Yanlış Yol
Yanlış Yol

Melek ve Anne
Melek ve Anne

Ruhların Geçişi
Ruhların Geçişi

ilahi yaratılış
ilahi yaratılış