İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı J » Johan Laurentz Jensen » Johan Laurentz Jensen Hayatı ve Eserleri

Johan Laurentz Jensen Hayatı ve Eserleri

  Johan Laurentz Jensen

  Johan Laurentz Jensen (1800 -1856)

  Danimarkalı ressam Johan Laurentz Jensen 1800’de Gentofte’de doğdu. Danimarka Güzel Sanatlar Akademisi’ndeki eğitimine paralel olarak, Christoffer Wilhelm Eckersberg ve Cladius Detlev Fritzsch’in öğrencisi oldu.

  Çiçek alanında uzmanlaşan Jensen, eğitimini Paris’te sürdürdü. Burada, Flaman ustalar, Gérard ve Cornelis van Spaendonck altında  çalıştı. Ayrıca, Sevres’teki porselen fabrikasında minyatür çiçek yapma sanatını öğrendi.

  17. yüzyıl Hollandalı çiçek resmini bir başlangıç noktası alarak, Danimarka sanatını yeniden canlandırdı. Çiçek düzenlemeleri genellikle hem dekoratif hem de sembolik bir değere sahipti. Danimarkalı bitkilere genellikle egzotik çiçekler ve meyveler, bazen de kuşlar eşlik ediyordu. Danimarkalı Porselen Fabrikası’nda baş ressam oldu.

  Daha sonra Kral Christian IX ile evlenen Hesse-Kassel Louise de dahil olmak üzere geniş bir müşteri kitlesine ve özellikle de birçok öğrenciye sahipti. 1980’lerden beri çalışmaları uluslararası çapta tanınırlık kazanmaya başladı.

  Jensen’in çiçekleri genellikle bir tepsi üzerinde bir buket olarak düzenlenmiştir. Karanlık nötr bir arka plan, çiçeklerin açık renkli tonlarını vurgulamaya yardımcı olmaktadır. Güller genellikle ana konudur. Onun resimleri karakteristik olarak renk ve çeşitlilik bakımından zengindir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Çiçek Demeti, Tarih: 1827, Orijinal Boyut: 35,6 x 43,2 cm, Yer: Özel koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Gül Sepeti, Orijinal Boyut: 49,8 x 36,8 cm

  Leylaklar, Tarih: 1840, Orijinal Boyut: 25,1 x 35,2 cm, Yer: Özel koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin