İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı J » Gustave Leonard de Jonghe » Gustave Leonard de Jonghe Hayatı ve Eserleri

Gustave Leonard de Jonghe Hayatı ve Eserleri

  Gustave Leonard de Jonghe (1829 – 1893)

  Belçikalı realist ressam Gustave Leonard de Jonghe 1829’da Kortrijk’de doğdu. İlk sanat derslerini babasından aldı. Çalışmalarına, Belçika’daki önde gelen ressam François-Joseph Navez’in gözetiminde Académie Royale des Beaux-Arts Brüksel’de devam etti. Tarih ressamı Louis Gallait yakın arkadaşı ve akıl hocasıydı.

  1848’den itibaren Brüksel Salonunun sergilerine katıldı. 1850’lerde Paris Salonlarında eserlerini sergilemeye başladı. Burjuvazinin zarif kadın ve grup portrelerinin popüler ressamı oldu. Genelde dönemin birçok moda detayını temsil ettiği iç ortamları tercih etti.

  1870’lerde, sanatçı tekrar tekrar Paris ve Brüksel arasında yolculuk etti. 1882’de bir beyin kanamasından sonra körlük başlangıcı nedeniyle sanatsal kariyerine son verdi ve Brüksel’e döndü. Paris’teki önde gelen Belçikalı ve Fransız sanatçılar, sanatçıyı ve ailesini desteklemek için bir sergi düzenlediler. De Jonghe, 1893’te Antwerp’te öldü.

  Onun portre resimleri çağdaş, şık şehir sakinlerinin yaşam tarzını tasvir eder. Bu, 1850’lerin sonlarında Belçikalı ressam Alfred Stevens tarafından başlatılan bir modaydı ve ardından başka bir Belçikalı ressam Charles Baugniet, Fransız Auguste Toulmouche ve de Jonghe’nin kendisi tarafından takip edildi.

  1860’ların sonlarında lüks çevrelerdeki genç göz alıcı kadınlar olan burjuva figürleri için hazır bir pazar vardı. 1870’lerde Belle Epoque’un başlangıcıyla, iç mekanda oturmuş kadınları tasvir eden bu resim modası Paris Salon’da da popüler hale geldi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Geçmiş Olsun, Tarih: 1893, Orijinal Boyut: 83,5 x 64 cm

  Meditasyon, Orijinal Boyut: 45 x 36 cm

  Öğleden Sonra, Orijinal Boyut: 41 x 30,3 cm

  Tembel Dakikalar, Orijinal Boyut: 53,3 x 65,4 cm, Yer: Özel koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin