Gustave Leonard de Jonghe hayatı ve eserleri (1829 – 1893)

Gustave Leonard de Jonghe

Belçikalı realist ressam Gustave Leonard de Jonghe 1829’da Kortrijk’de doğdu. İlk sanat derslerini babasından aldı. Çalışmalarına, Belçika’daki önde gelen ressam François-Joseph Navez’in gözetiminde Académie Royale des Beaux-Arts Brüksel’de devam etti. Tarih ressamı Louis Gallait yakın arkadaşı ve akıl hocasıydı.

1848’den itibaren Brüksel Salonunun sergilerine katıldı. 1850’lerde Paris Salonlarında eserlerinisergilemeye başladı. Burjuvazinin zarif kadın ve grup portrelerinin popüler ressamı oldu. Genelde dönemin birçok moda detayını temsil ettiği iç ortamları tercih etti. 1870’lerde, sanatçı tekrar tekrar Paris ve Brüksel arasında yolculuk etti. 1882’de bir beyin kanamasından sonra körlük başlangıcı nedeniyle sanatsal kariyerine son verdi ve Brüksel’e döndü. Paris’teki önde gelen Belçikalı ve Fransız sanatçılar, sanatçıyı ve ailesini desteklemek için bir sergi düzenlediler De Jonghe, 1893’te Antwerp’te öldü.

Onun portre resimleri çağdaş, şık şehir sakinlerinin yaşam tarzını tasvir eder. Bu, 1850’lerin sonlarında Belçikalı ressam Alfred Stevens tarafından başlatılan bir modaydı ve ardından başka bir Belçikalı ressam Charles Baugniet, Fransız Auguste Toulmouche ve de Jonghe’nin kendisi tarafından takip edildi. 1860’ların sonlarında lüks çevrelerdeki genç göz alıcı kadınlar olan burjuva figürleri için hazır bir pazar vardı. 1870’lerde Belle Epoque’un başlangıcıyla, iç mekanda oturmuş kadınları tasvir eden bu resim modası Paris Salon’da da popüler hale geldi.

Gustave Leonard de Jonghe eserleri listesi

Geçmiş Olsun
Geçmiş Olsun

öğleden sonra
öğleden sonra

Meditasyon
Meditasyon

Tembel Dakikalar
Tembel Dakikalar