ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı J » Jongkind, Johan Barthold » Johan Barthold Jongkind hayatı ve eserleri (1819-1891)

Johan Barthold Jongkind hayatı ve eserleri (1819-1891)

Johan Barthold Jongkind

Johan Barthold Jongkind

Hollandalı Empresyonist – Realist ressam Johan Barthold Jongkind 1819’da Lattrop’da doğdu. Lahey’de manzaracı Andreas Schelfhaout’un öğrencisi oldu. Bir öğrenim bursundan yararlanarak E. Isabey ile birlikte Paris’e gitti. Bir kaç yıl sonra bu ressam sayesinde Normandiya kıyılarını tanıdı onunla birlikte manzara, F. E. Picot ile de figür çalıştı. Bir çok Paris manzarasını bu dönemde yaptı. Düzensiz yaşamı ve fazla içki kullanması sonucu 1853’te Kraliyet bursundan oldu.

Bu yıllarda evrensel sergide başarısızlığa uğrayınca Hollanda’ya döndü. 1860’da alkolden ve deprasyondan kurtulamadığını bilen Parisli dostları, Hotel Duruout’da bir satış düzenleyerek elde edilen gelirle onun Paris’e dönmesini sağladılar. Kısa bir süre sonunda Paris’te yaşamının sonuna dek kendisine bakacak olan vatandaşı Joseppine Fesser ile tanıştı. İlk çalışmalarına egemen olan gri tonlar zamanla açıldı. Kullandığı renk dizisi toprak sarısı mavi ve beyazın tonlarıyla sınırlanmış olsada bunlarla en uçucu izlenimleri tuvale aktarmayı başardı. Suluboya tabloları hem anlık buluşların, hem de motife bağlılığın başarısıdır. Ressamın zihinsel sağlığı giderek bozulduysa da amatörlerin ilgisini çekti ve öldüğü zaman tabloları kapışıldı. Durand- Ruel’in 1899’da düzenlediği anma sergisi Manet’in modern manzaranın babası olarak gösterdiği Jongkind için büyük bir başarı oldu.

Sanat tarihçileri tarafından İzlenimciliğin öncüsü olarak tanımlanmıştır. Ancak, realizmden özellikle Camille Corot‘dan etkilendiği de bilinmektedir.

Sanatçının Tablo Listesi

Etretat Limanı

Etretat Limanı

Nevers’te Sokak

Nevers’te Sokak

Rotterdam

Rotterdam

Manzara

Manzara

Doverschi Köyü

Doverschi Köyü

Dordrecht’de Patenciler

Dordrecht’de Patenciler

Patenciler

Patenciler

Honfleur Limanından Ayrılış

Honfleur Limanından Ayrılış

postline

Johan Barthold Jongkind tablo indexi

Etretat Limanı, Tarih: 1852, Orijinal Boyut: 103 x 68 cm, Yer: Rijkmuseum, Otterio

Nevers’te Sokak, Tarih: 1874, Orijinal Boyut: 57 x 42 cm, Yer: Stedelijk Museum, Amsterdam

Rotterdam, Tarih: 1856, Orijinal Boyut: 56 x 68 cm, Yer: Stedelijk Museum, Amsterdam

Manzara, Tarih: 19. Yüzyıl

Doverschi Köyü, Tarih: 19. Yüzyıl, Yer: Musee du Louvre, Paris

Dordrecht’de Patenciler

Patenciler, Tarih: 1864

Honfleur Limanından Ayrılış, Tarih: 1865