İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı J » Johan Barthold Jongkind » Johan Barthold Jongkind Hayatı ve Eserleri

Johan Barthold Jongkind Hayatı ve Eserleri

  Johan Barthold Jongkind

  Johan Barthold Jongkind (1819-1891)

  Hollandalı Empresyonist – Realist ressam Johan Barthold Jongkind 1819’da Lattrop’da doğdu. Lahey’de manzaracı Andreas Schelfhaout’un öğrencisi oldu. Bir öğrenim bursundan yararlanarak E. Isabey ile birlikte Paris’e gitti. Bir kaç yıl sonra bu ressam sayesinde Normandiya kıyılarını tanıdı onunla birlikte manzara, F. E. Picot ile de figür çalıştı.

  Bir çok Paris manzarasını bu dönemde yaptı. Düzensiz yaşamı ve fazla içki kullanması sonucu 1853’te Kraliyet bursundan oldu.

  Bu yıllarda evrensel sergide başarısızlığa uğrayınca Hollanda’ya döndü. 1860’da alkolden ve depresyondan kurtulamadığını bilen Parisli dostları, Hotel Duruout’da bir satış düzenleyerek elde edilen gelirle onun Paris’e dönmesini sağladılar. Kısa bir süre sonunda Paris’te yaşamının sonuna dek kendisine bakacak olan vatandaşı Joseppine Fesser ile tanıştı.

  İlk çalışmalarına egemen olan gri tonlar zamanla açıldı. Kullandığı renk dizisi toprak sarısı mavi ve beyazın tonlarıyla sınırlanmış olsa da bunlarla en uçucu izlenimleri tuvale aktarmayı başardı. Suluboya tabloları hem anlık buluşların, hem de motife bağlılığın başarısıdır. Ressamın zihinsel sağlığı giderek bozulduysa da amatörlerin ilgisini çekti ve öldüğü zaman tabloları kapışıldı. Durand- Ruel’in 1899’da düzenlediği anma sergisi Manet’in modern manzaranın babası olarak gösterdiği Jongkind için büyük bir başarı oldu.

  Sanat tarihçileri tarafından İzlenimciliğin öncüsü olarak tanımlanmıştır. Ancak, realizmden özellikle Camille Corot‘dan etkilendiği de bilinmektedir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Etretat Limanı, Tarih: 1852, Orijinal Boyut: 103 x 68 cm, Yer: Rijkmuseum, Otterio

  Nevers’te Sokak, Tarih: 1874, Orijinal Boyut: 57 x 42 cm, Yer: Stedelijk Museum, Amsterdam

  Rotterdam, Tarih: 1856, Orijinal Boyut: 56 x 68 cm, Yer: Stedelijk Museum, Amsterdam

  Manzara, Tarih: 19. Yüzyıl

  Doverschi Köyü, Tarih: 19. Yüzyıl, Yer: Musee du Louvre, Paris

  Dordrecht’de Patenciler

  Patenciler, Tarih: 1864

  Honfleur Limanından Ayrılış, Tarih: 1865

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin