ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı J » Johan Barthold Jongkind » Johan Barthold Jongkind Hayatı ve Eserleri

Johan Barthold Jongkind Hayatı ve Eserleri

Johan Barthold Jongkind Hayatı ve Eserleri
Johan Barthold Jongkind

Johan Barthold Jongkind (1819-1891)

Hollandalı Empresyonist – Realist ressam Johan Barthold Jongkind 1819’da Lattrop’da doğdu. Lahey’de manzaracı Andreas Schelfhaout’un öğrencisi oldu. Bir öğrenim bursundan yararlanarak E. Isabey ile birlikte Paris’e gitti. Bir kaç yıl sonra bu ressam sayesinde Normandiya kıyılarını tanıdı onunla birlikte manzara, F. E. Picot ile de figür çalıştı.

Bir çok Paris manzarasını bu dönemde yaptı. Düzensiz yaşamı ve fazla içki kullanması sonucu 1853’te Kraliyet bursundan oldu.

Bu yıllarda evrensel sergide başarısızlığa uğrayınca Hollanda’ya döndü. 1860’da alkolden ve depresyondan kurtulamadığını bilen Parisli dostları, Hotel Duruout’da bir satış düzenleyerek elde edilen gelirle onun Paris’e dönmesini sağladılar. Kısa bir süre sonunda Paris’te yaşamının sonuna dek kendisine bakacak olan vatandaşı Joseppine Fesser ile tanıştı.

İlk çalışmalarına egemen olan gri tonlar zamanla açıldı. Kullandığı renk dizisi toprak sarısı mavi ve beyazın tonlarıyla sınırlanmış olsa da bunlarla en uçucu izlenimleri tuvale aktarmayı başardı. Suluboya tabloları hem anlık buluşların, hem de motife bağlılığın başarısıdır. Ressamın zihinsel sağlığı giderek bozulduysa da amatörlerin ilgisini çekti ve öldüğü zaman tabloları kapışıldı. Durand- Ruel’in 1899’da düzenlediği anma sergisi Manet’in modern manzaranın babası olarak gösterdiği Jongkind için büyük bir başarı oldu.

Sanat tarihçileri tarafından İzlenimciliğin öncüsü olarak tanımlanmıştır. Ancak, realizmden özellikle Camille Corot‘dan etkilendiği de bilinmektedir.


SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

Eser Örnekleri

Etretat Limanı, Tarih: 1852, Orijinal Boyut: 103 x 68 cm, Yer: Rijkmuseum, Otterio

Nevers’te Sokak, Tarih: 1874, Orijinal Boyut: 57 x 42 cm, Yer: Stedelijk Museum, Amsterdam

Rotterdam, Tarih: 1856, Orijinal Boyut: 56 x 68 cm, Yer: Stedelijk Museum, Amsterdam

Manzara, Tarih: 19. Yüzyıl

Doverschi Köyü, Tarih: 19. Yüzyıl, Yer: Musee du Louvre, Paris

Dordrecht’de Patenciler

Patenciler, Tarih: 1864

Honfleur Limanından Ayrılış, Tarih: 1865