İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı J » Ernst Josephson » Ernst Josephson Hayatı ve Eserleri

Ernst Josephson Hayatı ve Eserleri

  Ernst Josephson

  Ernst Josephson (1851 – 1906)

  İsveçli sembolist ressam Ernst Josephson 1851’de Stockholm’de doğdu. Sanat çalışmalarını İtalya, Fransa ve Hollanda’da sürdürdü. 20 yaşında iken “İsveç’in Rembrandt’ı olacağım ya da öleceğim” diyen sanatçının hayatı sağlık nedenleriyle sıkıntılı geçti.

  1888’de Brittany’ye yaptığı ziyaret sonrası, dini halüsinasyonlar görmeye ve kendisinin Tanrı ve Mesih olduğuna inanmaya başladı. 

  Daha sonra Uppsala’da hastaneye kaldırıldı ve şizofreni teşhisi konuldu. Ancak genellikle trans halinde bile hastalığı boyunca çalışmaya devam etti.

  Ayrıca Svarta rosor (1888, Black Roses) ve Gula rosor (1896, Yellow Roses) koleksiyonlarına yönelik şiir yazdı. Ana eserlerinden biri olan Näcken (1884, Nix), Stockholm’deki İsveç Ulusal Müzesi tarafından reddedildi. Ancak tablo, karara öfkelenen Närke Dükü Prens Eugén tarafından satın alındı.

  Sanatçının “Strömkarlen” adlı eseri, İskandinavlı figüratif ressamların, özellikle de Norveçli Odd Nerdrum’un üzerinde güçlü bir etki bırakmıştır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Der Nix Suyun Ruhu, Tarih: 1884, Orijinal Boyut: 146 x 113 cm, Yer: Göteborgs Konstmuseum, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  İspanyol Demirciler Tarih: 1882 Orijinal Boyut: 128,5 x 107 cm Yer: Özel Koleksiyon Teknik: Tuval üzeri yağlıboya

  Jeanette Rubenson, Tarih: 1883, Orijinal Boyut: 40 x 31 cm, Yer: Özel koleksiyon, Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.