Donald Judd hayatı ve eserleri (1928 – 1994)

Donald Judd

Amerikalı modernist ressam ve mimar Donald Judd 1928’de Excelsior Springs, Missouri’de doğdu. Judd, 1948’den 1953’e kadar New York’taki Sanat Öğrencileri League’de ve daha sonra Columbia Üniversitesi’nde felsefe eğitimi aldı. 1959’dan 1965’e kadar birçok Amerikan sanat dergisine sanat eleştirisi yazdı. Sömürülen Soyut Ekspresyonistlerin ölçeği ve fizikselliği ile ilgilenen Judd, çalışmalarına resim yaparak başladı.

Resim estetiğinde ömür boyu sürecek bir ilgiye sahip olmasına rağmen, 1962’de obje çalışmalarına ve sonra bağımsız çalışmaya yöneldi. Saydam renkli plastikler ve anodize alüminyum gibi endüstriyel malzemelerle çalıştı ve mükemmel bir yüzey elde etmek için elinden gelenin en iyisini yaptı. Çalışmalarında el işleriyle bütün ilişkilerini ortadan kaldırmak için uğraştı.

1980’den sonra heykel çalışmalarına daha fazla ağırlık verdi. 1981’de Batı Teksas’a taşındı. 1986’da Chinati Vakfı’nın açtığı çağdaş sanat müzesinin bulunduğu Marfa kasabasına taşındı. Müze, Judd’un ve Dan Flavin, John Chamberlain, Carl Andre, Ingólfur Arnarsson, Roni Horn, İlya Kabakov, Richard Long, Claes Oldenburg, Coosje van Bruggen, David Rabinowitch ve John Wesley gibi bir dizi başka sanatçıya ait kalıcı enstalasyonlarına sahiptir.

Donald Judd eser listesi

Donald Judd isimsiz
isimsiz

Donald Judd işkenceye karşı sanatçıların duruşu
işkenceye karşı sanatçıların duruşu