İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı J » Donald Judd » Donald Judd Hayatı ve Eserleri

Donald Judd Hayatı ve Eserleri

  Donald Judd

  Donald Judd (1928 – 1994)

  Amerikalı modernist ressam ve mimar Donald Judd 1928’de Excelsior Springs, Missouri’de doğdu. Judd, 1948’den 1953’e kadar New York’taki Sanat Öğrencileri League’de eğitim aldı. Daha sonra Columbia Üniversitesi’nde felsefe eğitimi aldı.

  1959’dan 1965’e kadar birçok Amerikan sanat dergisine sanat eleştirisi yazdı. Sömürülen Soyut Ekspresyonistlerin ölçeği ve fizikselliği ile ilgilenen Judd, çalışmalarına resim yaparak başladı.

  Resim estetiğinde ömür boyu sürecek bir ilgiye sahip olmasına rağmen, 1962’de obje çalışmalarına ve sonra bağımsız çalışmaya yöneldi. Saydam renkli plastikler ve anodize alüminyum gibi endüstriyel malzemelerle çalıştı. Mükemmel bir yüzey elde etmek için elinden gelenin en iyisini yaptı. Çalışmalarında el işleriyle bütün ilişkilerini ortadan kaldırmak için uğraştı.

  1980’den sonra heykel çalışmalarına daha fazla ağırlık verdi. 1981’de Batı Teksas’a taşındı. 1986’da Chinati Vakfı’nın açtığı çağdaş sanat müzesinin bulunduğu Marfa kasabasına taşındı.

  Müze, Judd’un ve Dan Flavin, John Chamberlain, Carl Andre, Ingólfur Arnarsson, Roni Horn, İlya Kabakov, Richard Long, Claes Oldenburg, Coosje van Bruggen, David Rabinowitch ve John Wesley gibi bir dizi başka sanatçıya ait kalıcı enstalasyonlarına sahiptir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  İsimsiz, Tarih: 1961, Orijinal Boyut: 183 x 121,7 cm, Yer: Museum of Modern Art New York

  İşkenceye Karşı Sanatçıların Duruşu, Tarih: 1992 Orijinal Boyut: 60 x 79 cm Yer: Özel koleksiyon Teknik: Karton üzeri karışık teknik

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin