İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı J » Jens Juel » Jens Juel Hayatı ve Eserleri

Jens Juel Hayatı ve Eserleri

  Jens Juel

  Jens Juel (1745 – 1802)

  Danimarkalı akademik klasik ressam Jens Juel 1745’te Falster’de doğdu.  Erken yaşlardan itibaren resme ilgi gösterdi ve ailesi, onu beş yıl boyunca Hamburg’da ressam Johann Michael Gehrman’a çırak olarak gönderdi. Bu eğitimin ardından portreler ve tür resimleri çizerek yaşamını devam ettirdi.

  Yirmi yaşında Danimarka Kraliyet Sanat Akademisine katılmak üzere Kopenhag’a taşındı. Her ikisi de İncil temaları için yaptığı çalışmalarla 1767’de küçük altın madalya ve 1771’de büyük altın madalya ile ödüllendirildi.

  1772’de Kopenhag’dan ayrıldı ve dört yıl boyunca Nicolai Abildgaard dahil olmak üzere diğer Danimarkalı sanatçılarla birlikte kaldığı Roma’ya taşındı. Roma’dan, portre resminin merkezi olan Paris’e taşındı. 1777’de Cenevre’ye taşındı ve burada iki yıl boyunca arkadaşı Charles Bonnet’in evinde, Johann Friderich Clemens de dahil olmak üzere diğer Danimarkalı sanatçılarla birlikte yaşadı. Cenevre’de mükemmel bir sanatçı olarak ün kazandı ve birçok portre çalıştı.

  Danimarka Akademisi’nin onur üyesi olan Bonnet sayesinde, ünvanı Danimarka’ya ulaştı. Hamburg’da kısa bir süre kaldıktan sonra, Friedrich Gottlieb Klopstock’un ile tanışıp bir portresini çizdikten sonra, 1780’de Kopenhag’a döndü. Burada kraliyet evi, soylular için portreler ve manzara ve tür resimlerinin yanı sıra kamu hizmetleri ressamı olarak da görevlendirildi.

  4 Nisan 1782’de, oybirliğiyle Mandelberg, Weidenhaupt ve Abildgaard tarafından Danimarka Akademisi üyesi seçildi. Akademi’nin müdürü oldu ve 1795’de ölümüne kadar bu görevini sürdürdü.

  Eser Örneği

  Eşi ile Birlikte Kendi Portresi Tarih: 1791 Orijinal Boyut: 52,5 x 41,5 cm Yer: National Gallery of Denmark Copenhagen

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin