ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı K » Keller, Ferdinand » Ferdinand Keller hayatı ve eserleri (1842 – 1922)

Ferdinand Keller hayatı ve eserleri (1842 – 1922)

Ferdinand Keller hayatı ve eserleri

Ferdinand Keller

Alman akademik klasik ressam Ferdinand Keller 1842’de Karlsruhe’de doğdu. 1857’de on beş yaşındayken, babası Brezilya’da köprü, yol ve baraj yapımı için sözleşme imzalayınca kardeşi Franz ile ona eşlik ettiler. Dört yıllık bir süre boyunca, tropikal manzaralar çizerek kendini eğitti. Dönüşlerinden kısa bir süre sonra, Akademi eski Direktörü Johann Wilhelm Schirmer ile çalıştığı Karlsruhe Güzel Sanatlar Akademisi’ne kaydoldu. Schirmer’in ölümünden sonra Ludwig des Coudres ile çalıştı.

Ancak Akademi’den memnun değildi ve Hans Canon’un stüdyosunda özel dersler aldı. Bunu 1866 ve 1867’de İsviçre ve Fransa’ya çalışma gezileri izledi. Uluslararası Fuarda “II. Philip’in Ölümü” adlı resmi ile şöhret kazandı. 1867’den 1869’a kadar, Roma’da yaşadı ve burada Anselm Feuerbach’la tanıştı ve onunla ortak bir stüdyo kurdu.

1870 yılında Karlsruhe Akademisi’nde portre ve tarih resmi öğretmeni oldu ve 1873’te Profesör olarak atandı. 1880’den 1913’e kadar yönetmen olarak görev yaptı. Düzenli resimlerine ek olarak, yeni Karlsruhe Court Tiyatrosu ve Dresden Semperoper için dekorasyon ve perde tasarımları yaptı. Landesmuseum Württemberg’deki Kral Carl Hall için yaptığı süslemeler Kralı çok memnun etti ve Keller’e bir asalet unvanı verdi.

Ferdinand Keller eserleri

Ferdinand von Keller Flora

Flora

Ferdinand von Keller Hadi uzat Patini

Hadi uzat Patini

Ferdinand von Keller Su Perisi

Su Perisi