ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı K » Kennington, Thomas Benjamin » Thomas Benjamin Kennington hayatı ve eserleri (1856 – 1916)

Thomas Benjamin Kennington hayatı ve eserleri (1856 – 1916)

Thomas Benjamin Kennington hayatı ve eserleri

Thomas Benjamin Kennington

İngiliz akademik klasik ressam Thomas Benjamin Kennington 1856’da Grimsby’de doğdu. Eğitimini Liverpool Sanat Okulu’nda (altın madalya kazanarak), Londra’daki Kraliyet Sanat Koleji’nde (RCA) ve Bougereau ve Robert-Fleury altında okuduğu Paris’te Académie Julian’da aldı. Daha sonra Londra’ya Chelsea’ye taşındı.

1880-1916 yılları arasında eserlerini Londra Kraliyet Akademisi’nde ve Suffolk Caddesi’ndeki Kraliyet İngiliz Sanatçıları Derneği (RBA) ve Grosvenor galerisinde düzenli olarak sergiledi. New English Sanat Kulübü’nün (1886’dan itibaren) kurucu üyesi ve ilk sekreteri olarak görev yaptı. Ayrıca “Sanatçının çıkarlarını korumak ve tanıtmak, bilgilendirmek, tavsiye etmek ve yardımcı olmak” olan Imperial Arts League’i kurdu. 1889’daki Exposition Universelle’de bronz madalya kazandı.

Kennington, sadece gündelik yaşam sahnelerinin idealize edilmiş tabloları ile değil aynı zamanda sosyal gerçekçi çalışmaları ile de bilinmektedir. Yetimler (1885; Tate, Londra), Dul ve babasız (1885), Evsiz (1890) ve Yoksulluk (1891) gibi resimler, Britanya’da fakirlerin yaşamakta oldukları gerçekleri anlatır. Çalışmalarında sokak çocuklarına da yer veren İspanyol ressam Murillo (1618-1682) tarafından etkilenmiş olabileceği öne sürüldü.

Thomas Benjamin Kennington eserleri örnekleri

Thomas Benjamin Kennington Yoksulluk

Yoksulluk

Thomas Benjamin Kennington Düşünürken

Düşünürken

Thomas Benjamin Kennington Sonbahar

Sonbahar

Thomas Benjamin Kennington Boş Saatler

Boş Saatler