John Frederick Kensett hayatı ve eserleri (1816 – 1872)

John Frederick Kensett

John Frederick Kensett

Amerikalı Hudson River Ekolü ressam John Frederick Kensett 1816’da Cheshire, Connecticut’da doğdu. Cheshire Academy’e girdi ve göçmen babası Thomas Kensett ve daha sonra amcası Alfred Daggett ile birlikte gravür eğitimi aldı. New Haven bölgesinde yaklaşık 1838 yılına kadar gravürcü olarak çalıştı. 1840 yılında Asher Durand ve John William Casilear’la birlikte resim eğitimi için Avrupa’ya gitti. 17. yüzyıl Hollanda manzara resminden etkilendi ve 1847’de Amerika’ya döndü.

Stüdyosunu kurup New York’a yerleştikten sonra, Kuzeydoğu ve Colorado Dağları boyunca yoğun bir şekilde seyahat etti ve Avrupa’ya çeşitli geziler yaptı. Yaşamı boyunca takdir topladı ve finansal olarak başarılı oldu. Sanat ve sanatçılara destek olmak için cömert davrandı. Sanatçı Fonu Derneği’nin kurucusu ve başkanı olan Ulusal Tasarım Akademisi ve Metropolitan Sanat Müzesi’nin kuruculuğunu yaptı

Eserlerinde her ne kadar, bir gravürcü titizliği bulunsa da, dikkatinin çoğunu, ışık derecesi ve yoğunluğuna ve geçişlere (örneğin, George Lake, 1870’de Storm) odakladı.

John Frederick Kensett eserleri

John Frederick Kensett Newport Kıyısı
Newport Kıyısı

John Frederick Kensett Denizde Günbatımı
Denizde Günbatımı

John Frederick Kensett çayırlar
çayırlar

John Frederick Kensett Hudson'dan Görünüm
Hudson’dan Görünüm

John Frederick Kensett Eaton Kıyısı
Eaton Kıyısı

John Frederick Kensett Newport Körfezi
Newport Körfezi

John Frederick Kensett Baharda Connecticut
Baharda Connecticut

John Frederick Kensett Catskill Dağlarından
Catskill Dağlarından

John Frederick Kensett Açıklık
Açıklık