ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı K » Kersting, Georg Friedrich » Georg Friedrich Kersting hayatı ve eserleri (1785 – 1847)

Georg Friedrich Kersting hayatı ve eserleri (1785 – 1847)

Georg Friedrich Kersting hayatı ve eserleri

Georg Friedrich Kersting

Alman romantik ressam Georg Friedrich Kersting 1785’de Güstrow’da doğdu. 1805 ve 1808 yılları arasında Kopenhag Akademisi’nde eğitim gördü. Burada çağdaş Danimarka okulunun görsel berraklığını edindi. Kersting, 1808’de Dresden’e taşındı ve Prusya Ordusu’nun gönüllü bir gücü olan Lützow Özgürlük Ordusu’na (1813) katıldı. 1814’te bir çizim ustası olarak çalışmak üzere Polonya’ya taşındı ve 1818’de Meissen’e döndü. O yıl Meissen’deki bir Biedermeier porselen üreticisinin baş sanatçısı oldu ve hayatın sonuna kadar orada kaldı.

Kersting, önde gelen Alman Romantik ressam Caspar David Friedrich‘in arkadaşıydı, üslubu Friedrich tarafından etkilendi ve daha öznel bir şekilde olmasına rağmen sanatçının romantik tavrını paylaştı. Kersting’in eserleri, 17. yüzyıl Hollanda resminden devşirilen iç mekanlarındaki figürler üzerine yoğunlaşmıştır. Karakterler genellikle Friedrich’in çalışmasında olduğu gibi arkadan görülmekte ve sahneler figürlerin günlük faaliyetlerine odaklanmaktadır.

Georg Friedrich Kersting eserleri

Georg Friedrich Kersting Caspar David Friedrich Stüdyoda

Caspar David Friedrich Stüdyoda

Georg Friedrich Kersting Caspar David Friedrich

Caspar David Friedrich

Georg Friedrich Kersting Seçkin Okuyucu

Seçkin Okuyucu

Georg Friedrich Kersting Pencere önünde

Pencere önünde

Georg Friedrich Kersting Pencerede çocuk

Pencerede çocuk