İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı K » Charles Bird King » Charles Bird King Hayatı ve Eserleri

Charles Bird King Hayatı ve Eserleri

  Charles Bird King

  Charles Bird King (1785 – 1862)

  Amerikalı ressam Charles Bird King 1785’te Newport, Rhode Island’da doğdu. On beş yaşındayken, portre ressamı Edward Savage yanında çalışmak için New York’a gitti. Yirmi yaşında, saygın Kraliyet Akademisi’nde ünlü ressam Benjamin West’in yanında çalışmak üzere Londra’ya taşındı. Londra’da yedi yıl kaldıktan sonra 1812 Savaşı nedeniyle ABD’ye döndü ve Philadelphia, Baltimore ve Richmond’da çalıştı.

  Sonunda gelişmekte olan ekonomik çekiciliği nedeniyle Washington’a yerleşti. Ülkenin yeni başkentinde, sanatçı ve politikacılar arasında bir portreci olarak sağlam bir ün kazandı ve kendi stüdyosunu ve galerisini korumak için yeterince para kazandı.

  King’in sanat dünyasında, özellikle portre alanındaki ekonomik başarısı, varlıklı ünlülerle sosyalleşme yeteneğine atfedilebilir ve zamanın iyi eğitimli siyasetçileriyle ilişkilendirilebilir. 1827’de Ulusal Tasarım Akademisi’ne Fahri Akademisyen olarak seçildi. Zenginliğine ve sosyal statüsüne rağmen, hiç evlenmedi ve 18 Mart 1862’de ölümüne kadar Washington’da yaşadı.

  King’in resmi eğitimi, Hollanda ve çevre ülkelerin etkilerini içeriyordu. Sanatçının bu tarzları daha çok natürmort resimlerinde gözlemlenmektedir. Ancak, Hollanda resim tekniklerini portrelerine de dahil etmişti. Hollanda resmiyle olan özgün bağlantısının ötesinde, özellikle gençliğinde öğrendiği geleneksel resim tarzının sınırları içinde kalmaya kararlı olduğu bilinmektedir.

  19. yüzyıl Amerika Birleşik Devletleri sanat dünyasında federal hükümetin görevlendirdiği sayısız Kızılderili portreleri için önemli bir isim olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda hükümet tarafından, ünlü savaş kahramanlarının portreleri ve özel olarak siyasi seçkinler tarafından görevlendirildi. Ancak, çok sayıda Kızılderili portresi Smithsonian’daki bir yangında yok oldu.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Charles Bird King Petalesharro Pawni Şefi
  Charles Bird King Pawni Şefi
  Charles Bird King Pawniler

  Tablo Listesi

  Petalesharro Pawni Şefi. Tarih: 1822. Orijinal Boyut: 44,4 x 35 cm. Yer: Beyaz saray, Washington ve Tuval üzeri yağlı boya.

  Pawniler (Genç Omava, Savaş Kartalı, Küçük Missouri). Tarih: 1821. Orijinal Boyut: 91,8 x 71,1 cm. Yer: Smithsonian American Art Museum Washington DC.

  Pawni Şefi. Tarih: 1822. Orijinal Boyut: 44,6 x 35 cm. Yer: Beyaz Saray, Washington. Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin