Charles Bird King hayatı ve eserleri (1785 – 1862)

Charles Bird King

Charles Bird King

Amerikalı ressam Charles Bird King 1785’te Newport, Rhode Island’da doğdu. On beş yaşındayken, portre ressamı Edward Savage yanında çalışmak için New York’a gitti. Yirmi yaşında, saygın Kraliyet Akademisi’nde ünlü ressam Benjamin West’in yanında çalışmak üzere Londra’ya taşındı. Londra’da yedi yıl kaldıktan sonra 1812 Savaşı nedeniyle ABD’ye döndü ve Philadelphia, Baltimore ve Richmond’da çalıştı.

Sonunda gelişmekte olan ekonomik çekiciliği nedeniyle Washington’a yerleşti. Ülkenin yeni başkentinde, sanatçı ve politikacılar arasında bir portreci olarak sağlam bir ün kazandı ve kendi stüdyosunu ve galerisini korumak için yeterince para kazandı. King’in sanat dünyasında, özellikle portre alanındaki ekonomik başarısı, varlıklı ünlülerle sosyalleşme yeteneğine atfedilebilir ve zamanın iyi eğitimli siyasetçileriyle ilişkilendirilebilir. 1827’de Ulusal Tasarım Akademisi’ne Fahri Akademisyen olarak seçildi. Zenginliğine ve sosyal statüsüne rağmen, hiç evlenmedi ve 18 Mart 1862’de ölümüne kadar Washington’da yaşadı.

King’in resmi eğitimi, Hollanda ve çevre ülkelerin etkilerini içeriyordu. Sanatçının bu tarzları daha çok natürmort resimlerinde gözlemlenmektedir. Ancak, Hollanda resim tekniklerini portrelerine de dahil etmişti. Hollanda resmiyle olan özgün bağlantısının ötesinde, özellikle gençliğinde öğrendiği geleneksel resim tarzının sınırları içinde kalmaya kararlı olduğu bilinmektedir.

19. yüzyıl Amerika Birleşik Devletleri sanat dünyasında federal hükümetin görevlendirdiği sayısız Kızılderili portreleri için önemli bir isim olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda hükümet tarafından, ünlü savaş kahramanlarının portreleri ve özel olarak siyasi seçkinler tarafından görevlendirildi. Ancak, çok sayıda Kızılderili portresi Smithsonian’daki bir yangında yokoldu.

Charles Bird King eserleri örnekleri

Charles Bird King Pawniler
Pawniler

Charles Bird King Pawni Şefi
Pawni Şefi

Charles Bird King Petalesharro Pawni Şefi
Petalesharro Pawni Şefi