Thomas Kinkade hayatı ve eserleri (1958 – 2012)

Thomas Kinkade

Thomas Kinkade

Amerikalı ressam Thomas Kinkade 1958’de Sacramento, California’da doğdu. Placerville kasabasında büyüdü, 1976’da El Dorado Lisesi’nden mezun oldu ve California Üniversitesi, Berkeley ve Pasadena’daki Sanat Merkezi Tasarım Koleji’ne katıldı. Haziran 1980’de, üniversite arkadaşı James Gurney ile Amerika Birleşik Devletleri’nde seyahat etti. İki yıl sonra, Guptill Publications’ın en çok satanlarından biri olan The Artist’s Sketching adlı eserini hazırladı.

Kitabın başarısı, 1983 animasyon filmi Fire and Ice için Ralph Bakshi Stüdyoları ile anlaşmasını sağladı. Film üzerinde çalışırken Kinkade, ışığın ve hayal edilen dünyaların tasvirini keşfetmeye başladı. Filmden sonra, yaşamını bir ressam olarak sürdürdü ve eserlerini Kaliforniya’da galerilerde sattı.

Kinkade resimlerinin temel özellikleri parlayan ışıklar ve pastel renkleridir. Amerikan resminin son derece idealist değerlerinde işlenen eserleri, genellikle bahçeler, akarsular, taş evler, fenerler ve Ana Caddeler gibi pastoral ortamları tasvir etmektedir. Placerville şehri, sokak ve kar sahnelerinin çoğunun ilham kaynağıydı.

Sanatçı, 1990’ların ticari olarak en başarılı ressamları arasında yer almasına rağmen, eserleri sanat eleştirmenleri tarafından olumsuz karşılandı.

Thomas Kinkade eserleri örnekleri

Thomas Kinkade Paris ışıkları
Paris ışıkları

Thomas Kinkade Karda 7 Avenue New York
Karda 7 Avenue New York

Thomas Kinkade Bulvar ışıkları Paris
Bulvar ışıkları Paris

Thomas Kinkade Tabiat
Tabiat

Thomas Kinkade Dere Kıyısında Kamp
Dere Kıyısında Kamp

Thomas Kinkade Bahçe
Bahçe

Thomas Kinkade Huzurlu Yer
Huzurlu Yer

Thomas Kinkade Balık Avı
Balık Avı