İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı K » Yves Klein » Yves Klein Hayatı ve Eserleri

Yves Klein Hayatı ve Eserleri

  Yves Klein

  Yves Klein (1928 – 1962)

  Fransız Yeni Gerçekçi Ressam Yves Klein 1928’de Nice’te doğdu. Ressam bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1942 den 1946’ya kadar Ecole Nationale de La Marine Marchande ve Ecole Nationale des langues Orientales okullarında eğitim aldı. Bu süre içinde judo çalıştı. Daha sonra Armand Fernandez ve Claude Pascal ile arkadaş oldu ve resim yapmaya başladı.

  1948 ila 1952 yılları arasında İtalya, Büyük Britanya, İspanya ve Japonya ‘ya gitti. 1949 gibi erken monokrom boyalı çalışmalarına başladı. Tuval çalışmalarının yanı sıra, resim ve heykel arasındaki geçişken kariyeri boyunca bir dizi eser üretti.

  Paris’te portakal renginin dışavurumuyla ilgili sergiye katılımı, sergi jürisi tarafından “tek renkle resim olmayacağı” gerekçesiyle reddedilince, 1955 Ekim ayında ilk halka açık sergisini gerçekleştirdi. “Uluslararası Klein Mavisi” adıyla geliştirdiği renk serisinin patentini aldı. 1957’de İtalya’da sergi açtı. 1950’lerin sonunda “sanatsal etkinlik”lerine bir yenisini ekleyerek; Paris’te “benim eserim” dediği mavi gökyüzüne 1001 balon uçurdu.

  1958 yılında Paris’te açtığı sergiyle yine bir ilke imza attı: çıplak canlı modeller kullanarak onların bedenleriyle baskı tekniği gerçekleştirdi ve bunu “canlı fırçalar” olarak değerlendirdi.

  Sanata bakış açısını, “Sanatın maddesizleşmesi” felsefesiyle açıklayan ressam, genç sayılabilecek bir yaşta, Cannes Film Festivali sırasında Mondo Cane adlı filmin gösteriminde ilk kalp krizini geçirdi bunu takip eden iki kalp krizinden sonra hayata veda etti.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Yves Klein Mavi Monokrom
  Yves Klein Barbara
  Yves Klein İsimsiz Ateş Renkleri
  Yves Klein Antropometri

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin