ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı K » Koekkoek, Barend Cornelis » Barend Cornelis Koekkoek hayatı ve eserleri (1803 – 1862)

Barend Cornelis Koekkoek hayatı ve eserleri (1803 – 1862)

Barend Cornelis Koekkoek hayatı ve eserleri

Barend Cornelis KoekkoekBarend Cornelis Koekkoek

Hollandalı manzara ressamı Barend Cornelis Koekkoek 1803’te Middelburg’da doğdu. Eğitimini ünlü deniz ressamı olan babası Johannes Hermanus Koekkoek’den (1778 – 1851) aldı. 1817 yılında Middelburg çizim Akademisi’ne kaydoldu ve Abraham Krayestein yanında eğitimini sürdürdü. 1822 yılında Amsterdam’a gitti ve Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten’de dört yıl boyunca okudu.

Yaz ve kış aylarında geniş ormanlık manzaralar üzerinde yoğunlaştı. Caspar David Friedrich ve diğer romantik ressamlar gibi, yaratılışın görkemi ile mütevazı insanın kontrastına odaklandı. Manzara altın çağın en popüler konusu ve on dokuzuncu yüzyıl sanatçıları için ana ilham kaynağıdır. Hilversum çevresindeki manzaraları ele aldı. 1829 yılında, Amsterdam Society Felix Meritis tarafından yaz manzaraları konusunda bir altın madalya ile ödüllendirdi.

1841’de öğrencileri ile bir ders kitabı yayınlamaya karar verdi. Bu kitapta her şeyden önce, titiz bir gözlem yoluyla doğanın gerçekliğini ele almak gerektiğini vurguladı. Aynı yıl, genç sanatçıların talepleri üzerine kendi çizim Akademisini (Zeichen Collegium) kurdu. Sanatçının yazılarında ve resimlerinde ifade edilen ana prensiplere yakından uyan bu sanatçılar toplu olarak ‘ Cleves romantizmi ‘ olarak adlandırıldılar. Öğrencilerine doğaya yakından bakmalarını, şafakta ışığın niteliklerini ve gün batımında ve fırtınaların gelişimlerini incelemeyi öğretti. 1860’lar, Koekkoek’i dahi olarak görüldüğü yıllardır. Kasım 1859’da kariyerine sona erdiren büyük bir inme yaşadı. Çok sevdiği Cleves kasabasında 5 Nisan 1862’de öldü.

Barend Cornelis Koekkoek eserlerinden örnekler

Barend Cornelis Koekkoek Orman Manzarası

Orman Manzarası

Barend Cornelis Koekkoek Kış Manzarası

Kış Manzarası

Barend Cornelis Koekkoek Yolda Gezinenler

Yolda Gezinenler

Barend Cornelis Koekkoek Ormanda Kış

Ormanda Kış

Barend Cornelis Koekkoek çayırda koyunlar

çayırda koyunlar