İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı K » Rudolf Koller » Rudolf Koller Hayatı ve Eserleri

Rudolf Koller Hayatı ve Eserleri

  Rudolf Koller

  Rudolf Koller (1828 – 1905)

  İsviçreli realist, klasik ressam Rudolf Koller 1828’de Zürih’de doğdu. 1840 – 1843 arasında Zürih’te Kantonu Sanayi Okulu’nda okudu. Bir peyzaj ressamı olan amcasından ilk sanatsal eğitimini aldı. Genç Koller at çizen bir ressam olarak uzmanlaşmaya karar verdi. 

  Okulu bitirdikten sonra sanat öğretmeni Jacques Schweizer, portre ressamı Johann Rudolf Obrist ve peyzaj ressamı Hans Jacob Ulrich yanında eğitimini sürdürdü. Başarılı bir manzara ve hayvan ressamı olan Ulrich, sanatsal kariyeri boyunca onu daha fazla tema seçiminde etkiledi.

  1845 yılında Münih’e gitti ve Johann Gottfried Steffan liderliğindeki “The Schweizer ” adlı sanatçı grubu ile çalıştı. Daha sonra Stuttgart yakınlarındaki Württemberg Kral’ının çiftliğinde at ve köpek resimleri üretmek için işe alındı. 1846-47 yılında Düsseldorf Güzel Sanatlar Akademisi ‘nde Karl Ferdinand Sohn yanında figür eğitimi aldı. İsviçreli sembolist ressam Arnold Böcklin ve Alman Anselm Feuerbach ile dostluklar kurdu. 1847 yılında Arnold Böcklin ile Brüksel ve Antwerp’e kadar seyahat etti.

  Daha sonra Paris ‘e taşındı. 1847 yılında Paris’te yaşarken, Arnold Böcklin ile bir stüdyo paylaştı. Louvre’da 17. yüzyıl Hollanda sanatını inceledi, Rosa Bonheur ve Constant Troyon gibi çağdaş hayvan ressamların eserlerini gözlemledi. 1862’de Zürih Gölü’nün Doğu kıyısında bir dağ evi satın aldı. Genellikle rustik çiftlik sahneleri, manzaralar ve hayvanlar üzerinde çalıştı. 1868-69 yılında Floransa, Roma ve Napoli ‘ye gitti.

  1870’de sağlığı bozuldu ama çalışmaya devam etti. 1905’teki ölümünün ardından Zürih Sanat Müzesi geniş bir retrospektif sergisi düzenledi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Rudolf Koller Posta Arabası
  Rudolf Koller Ayakta Duran Beyaz At
  Rudolf Koller Yaklaşan Fırtınada Huysuzlaşan Atlar

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin