İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı K » Peder Severin Krøyer » Peder Severin Krøyer Hayatı ve Eserleri

Peder Severin Krøyer Hayatı ve Eserleri

  Peder Severin Krøyer

  Peder Severin Krøyer (1851 – 1909)

  Danimarkalı empresyonist ressam Peder Severin Krøyer 23 Temmuz 1851’de Stavanger, Norveç’te doğdu. Annesinin ona bakmaya uygun olmadığına karar verilince kız kardeşi Bertha Cecilie ve kayınbiraderi, Danimarkalı zoolog Henrik Nikolai Krøyer tarafından büyütüldü. Sanat eğitimine dokuz yaşında özel vesayetle başladıktan sonraki yıl Kopenhag Teknik Enstitüsü’ne kaydoldu.

  1870’de 19 yaşındayken Krøyer, Frederik Vermehren ile çalıştığı Danimarka Kraliyet Sanat Akademisi’nde (Det Kongelige Danske Kunstakademi) eğitimini tamamladı. 1873’te altın madalya ve burs kazandı.

  İlk profesyonel resmi 1871’de Charlottenborg’daki ressam arkadaşı Frans Schwartz’ın portresidir. 1874’te Heinrich Hirschsprung, ilk resmini Krøyer’den satın alarak uzun süreli bir himaye kurdu. Hirschsprung’un sanat koleksiyonu, Kopenhag’daki Hirschsprung Müzesi’nin temelini oluşturur.

  Seyahatleri

  1877 ve 1881 yılları arasında Krøyer, Avrupa’da yoğun bir şekilde seyahat etti. Sanatçılarla tanıştı, sanat üzerine okudu ve becerilerini ve bakış açısını geliştirdi. Paris’te kaldı ve Léon Bonnat’ın yanında çalıştı. Şüphesiz çağdaş izlenimcilerin – Claude Monet, Alfred Sisley, Edgar Degas, Pierre-Auguste Renoir ve Édouard Manet – etkisi altına girdi.

  Hayatı boyunca seyahat etmeye devam etti, sürekli olarak yabancı sanatçılardan ve kültürlerden ilham aldı. Hirschsprung, erken seyahatler sırasında finansal destek sağladı. Böylece Krøyer, bu süre boyunca Danimarka’da eserlerini sergilemeye devam etti.

  1882’de Danimarka’ya döndü. Haziran-Ekim aylarını Danimarka’nın kuzey ucundaki uzak bir balıkçı köyü olan Skagen’e yerleşti. Burada yerel yaşamdan temalar ve oradaki sanatsal topluluğun tasvirlerini çizerek geçirdi. Skagen’deki diğer sanatçılar arasında yazarlar Holger Drachmann, Georg Brandes ve Henrik Pontoppidan ile ressamlar Michael Ancher ve Anna Ancher vardı.

  Krøyer, zamanını yaz aylarında Skagen’de kiraladığı evler, Kopenhag’da büyük boy portreleri üzerinde çalıştığı bir kış dairesi ve ülke dışına yaptığı seyahatler arasında paylaştırdı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Peder Severin Krøyer Skagen Sahilinde Mehtap
  Peder Severin Krøyer Ay Işığı Skagen Sahili
  Peder Severin Krøyer Skagen'de Yaz Akşamı
  Peder Severin Krøyer Skagen Sahilinde Yaz Akşamı
  Peder Severin Krøyer Şerefe Skagen'de Sanatçı Festivali
  Peder Severin Krøyer Ravello'da Sundurma
  Peder Severin Krøyer Sahilde Yaz Akşamı

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin