İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » Adelaide Labille Guiard » Adelaide Labille Guiard Hayatı ve Eserleri

Adelaide Labille Guiard Hayatı ve Eserleri

  Adelaide Labille Guiard

  Adelaide Labille Guiard (1749 – 1803)

  Fransız portre ressamı Adelaide Labille Guiard 1749’da Paris’te doğdu. Eğitimini minyatürcü ve ressam François-Elie Vincent’den aldı. Vincent’ın bağlantıları, erken dönem çalışmalarının Académie de Saint-Luc’da sergilenmesini sağladı.

  1769’da Louis-Nicolas Guiard ile evlendikten sonra pastel ustası Quentin de la Tour’un yanında çalıştı. Bu dönemden sonra, 1776’da kapanana kadar Académie’de çalışmalarını sergilemeye devam etti. Daha sonra ise çalışmalarını Salon de la Correspondance’de sergiledi.

  Labille-Guiard’ın bir yağlı boya ressamı olarak da pastel çalışmalarındaki kadar başarılı olduğu tescil edildi. Bu durum ona ulusal tanınırlık kazandırdı ve Kraliyet Akademisi üyeliğine kabul edildi. Ancak, bu kraliyet ilişkileri 1789 Fransız Devrimi’nden sonra kendisini politik olarak şüpheli duruma düşürdü.

  1793’te, Provence Kontu’yla ilgili bitmemiş sipariş de dahil olmak üzere, bazı kraliyetçi eserlerine yok etme emri verildi.

  Daha sonraki yıllarda ilişkilerini düzeltti. Kendisi ve öğrencileri için Louvre’da bir stüdyo kurmasına izin verildi. 1800’e kadar Salon’da portrelerini sergilemeye devam etti. Böyle bir izni alan ilk kadın sanatçı ünvanına sahip oldu.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Adelaide Labille Guiard Oturan Kadın Etüdü
  Adelaide Labille Guiard İki Öğrencisi İle
  Adelaide Labille Guiard Andre Vincent

  Tablo Listesi

  Andre Vincent. Orijinal Boyut: 73 x 59 cm. Yer: Musée du Louvre Paris. Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  İki Öğrencisi İle Tarih: 1785 Orijinal Boyut: 210.8 x 151.1 cm Yer: Metropolitan Museum of Art New York Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  Oturan Kadın Etüdü Tarih: 1789. Boyut: 52 x 48 cm. Yer: Metropolitan Museum of Art, New York. Teknik: Kağıt üzeri renkli kalem

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin