ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » Labille - Guiard, Adélaide » Adelaide Labille Guiard hayatı ve eserleri (1749 – 1803)

Adelaide Labille Guiard hayatı ve eserleri (1749 – 1803)

Adelaide Labille Guiard

Adelaide Labille Guiard

Adelaide Labille Guiard

Fransız portre ressamı Adelaide Labille Guiard 1749’da Paris’te doğdu. Eğitimini minyatürcü ve ressam François-Elie Vincent’den aldı. Vincent’ın bağlantıları, erken dönem çalışmalarının Académie de Saint-Luc’da sergilenmesini sağladı. 1769’da Louis-Nicolas Guiard ile evlendikten sonra pastel ustası Quentin de la Tour’un yanında çalıştı. Bu dönemden sonra, 1776’da kapanana kadar Académie’de çalışmalarını sergilemeye devam etti. Daha sonra ise çalışmalarını Salon de la Correspondance’de sergiledi.

Labille-Guiard’ın bir yağlı boya ressamı olarak da pastel çalışmalarındaki kadar başarılı olduğu tescil edildi. Bu durum ona ulusal tanınırlık kazandırdı ve Kraliyet Akademisi üyeliğine kabul edildi. Ancak, bu kraliyet ilişkileri 1789 Fransız Devrimi’nden sonra kendisini politik olarak şüpheli duruma düşürdü. 1793’te, Provence Kontu’yla ilgili bitmemiş sipariş de dahil olmak üzere, bazı kraliyetçi eserlerine yok etme emri verildi.

Daha sonraki yıllarda ilişkilerini düzeltti. Kendisi ve öğrencileri için Louvre’da bir stüdyo kurmasına izin verildi. 1800’e kadar Salon’da portrelerini sergilemeye devam etti. Böyle bir izni alan ilk kadın sanatçı ünvanına da sahip oldu.

Adelaide Labille Guiard eserleri

iki öğrencisi ile

iki öğrencisi ile

Andre Vincent

Andre Vincent