ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » Ladell, Edward » Edward Ladell hayatı ve eserleri (1821 – 1886)

Edward Ladell hayatı ve eserleri (1821 – 1886)

Edward Ladell

Edward Ladell
Edward Ladell

İngiliz natürmort ressamı Edward Ladell 1821’de Hasketon’da doğdu. Genç yaşlarını inşaatçı olan babasına yardım ederek geçirdi. Kendi kendini eğittiği düşünülmektedir. Bir dönem, Colchester’daki bir Flaman tekstil şirketi için desen tasarımcısı olarak çıraklık yapmış olabileceği tahmin edilmektedir.

Çalışmaları ile, Kraliyet Akademisi, İngiliz Enstitüsü ve Kraliyet İngiliz Sanatçılar Derneği sergilerine katıldı. İngiltere, Exeter’de 9 Kasım 1886’da öldü. Bugün, çalışmaları Londra’daki Croydon Müzesi, Exeter’deki Royal Albert Müzesi ve Harrogate’deki Mercer Sanat Galerisi koleksiyonlarında bulunmaktadır.

Biyografisindeki boşluklara rağmen, ondördüncü ve on sekizinci yüzyılın Hollanda ve Flaman okullarının natürmort resimlerine derinden aşina olduğu açıktır. Karakteristik natürmortlarını her zaman detaylı bir titizlikle gösterdi. Yaşam dolu resimlerinin evlerine zarif bir katkı yaptığı zengin tüccarlar için çalıştı. Ancak 1865’e gelindiğinde, ressamın hayatında bir tür mutsuz durum gelişmiştir. Kraliyet Akademisine iş göndermeyi bıraktı ve 1871 nüfus sayımında, Doğu Tepesi’ndeki evinde yalnız yaşadığı kaydedildi.

Sonraki yıllarda, Exeter topluluğunun saygın bir üyesi oldu. 9 Kasım 1886’da kısa bir solunum yolu hastalığından sonra öldüğü zaman, yerel gazeteler ölüm haberini geniş çaplı bir şekilde duyurdu ve görkemli bir cenaze töreni düzenlendi.

Edward Ladell eserleri

Masada Meyveler

Masada Meyveler

 Meyveli Natürmort

Meyveli Natürmort

ceviz ve şeftalili natürmort

ceviz ve şeftalili natürmort

üzüm armut ve şarap bardağı

üzüm armut ve şarap bardağı

Sepetli Natürmort

Sepetli Natürmort

ördekli Natürmort

ördekli Natürmort

şarap bardaklı natürmort

şarap bardaklı natürmort

üzümlü Natürmort

üzümlü Natürmort