ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » La Farge, John » John La Farge hayatı ve eserleri (1835 – 1910)

John La Farge hayatı ve eserleri (1835 – 1910)

John La Farge

John La Farge

John La Farge

Amerikalı ressam John La Farge 1835’de New York’da doğdu. Maryland’deki St. Mary’s Koleji’nden mezun olduktan sonra hukuk eğitimi aldı. 1856’da sanat eğitimi almak için Avrupa’ya gitti. Bağımsız olarak çalıştı, kısa bir süre Paris’te Thomas Couture’dan eğitim aldı ve İngiltere’deki pre raphaelistlerin çalışmalarından etkilendi. 1859’da Amerika’ya döndü ve William Morris Hunt ile birlikte Newport, Rhode Island’da çalışmaya başladı.

1860’larda peyzaj ve figür üzerine yoğunlaştı. 19. yüzyılın ortalarındaki ilerici Fransız manzara resminin yanı sıra topladığı Japon baskılarından türeyen üslup unsurlarını benimseyen Amerikalı ressamlar arasındaydı. 1876’da Boston’daki Trinity Kilisesi’nin iç mekanını süslemek için bir sipariş aldı. Ayrıca William Watts Sherman ve Cornelius Vanderbilt II’nin evlerini dekore etti ve New York’taki Union League Club’a duvar resimleri çizdi. Aynı zamanda, vitray ile ilgilenmeye başladı. Amerika’da vitray sanatının yeniden canlandırılmasına katkıda bulundu ve uluslararası bir üne kavuştu.

1880’lerin sonlarında ve 90’ların başlarında Japonya ve Güney Pasifik’e yaptığı geziler sırasında dikkat çekici bir dizi suluboya manzara çalıştı ve egzotik yerlere gitti. Resim Üzerine Düşünceler (1895), Bir Sanatçı’nın Japonya’dan Mektupları (1897) ve Sanatta Yüksek Yaşam (1908) başlıklı yazıları bulunan sanatçı 1910’da Rhode Island’da öldü.

John La Farge eserleri

Japon Kasesi ve çiçekler

Japon Kasesi ve çiçekler

Manolya

Manolya

Büyük Buda Heykeli Kamakura

Büyük Buda Heykeli Kamakura

Sandalı iten Bayanlar

Sandalı iten Bayanlar

Meyveli Natürmort

Meyveli Natürmort

Japon Vazosunda çiçekler

Japon Vazosunda çiçekler

Etiketler: