ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » Laloue, Eugene Galien » Eugene Galien Laloue hayatı ve eserleri (1854 – 1941)

Eugene Galien Laloue hayatı ve eserleri (1854 – 1941)

Eugene Galien Laloue hayatı ve eserleri

Eugene Galien Laloue
Eugene Galien Laloue

Fransız ressam Eugene Galien Laloue 1854’de Paris’te doğdu. 1874’te Fransız Demiryolları tarafından, tren yolunu betimleyen bir illüstratör olarak görevlendirildi. Aynı zamanda çevre manzaralarını da çizmeye başladı. 1900’lerin başlarındaki resimleri, yaşadığı dönemi doğru bir şekilde temsil eder. At arabaları, ilk omnibuslarla mutlu, hareketli bir Paris. Sanatçının çalışmaları sadece 20. yüzyıl sanatına yaptığı katkılar için değil, belgesel niteliği açısından da değerlidir.

Tipik bir Galien-Laloue tablosu, başkentlerin anıtlarından önce insanlarla ya da turistlerle dolup taşan kaldırımları ve caddeleri tasvir etmektedir. Normandiya ve Seine-et-Marne manzaralarının yanı sıra askeri kompozisyonlar da hazırladı. Çalışmalarında 5 ayrı isim kullandı: “L.Dupuy”, “Juliany”, “E.Galiany”, “Lievin” ve “Dumoutier”. Stüdyosunda yalnız başına çalışır ve seyahat etmeyi sevmezdi. Diğer şehirler veya ülkeler hakkındaki görüşleri kartpostallar ve fotoğraflar sayesindedir.

Fransa Cumhuriyeti, 1. Dünya savaşı sırasında kendisini savaş ressamı olarak görevlendirdi. 1940 yılına kadar resim yapmaya devam etti. Normandiya ve Barbizon çevresini tasvir etmek için birçok kez Paris’ten ayrıldı ve Fontainebleau’da kısa bir süre yaşadı. Paris’teki sahneleri genellikle sonbahar ve kış mevsimindeyken, baharın ve yazların daha parlak aylarında manzara çalışmayı tercih etti. 18 Nisan 1941’de İkinci Dünya Savaşı’nın başlarında kızının evinde öldü.

Eugene Galien Laloue eserleri

Concorde Meydanı

Concorde Meydanı

Saint Denis Kapısı

Saint Denis Kapısı

Zafer Takı 03

Zafer Takı 03

Pigalle

Pigalle

Paris Caddeleri

Paris Caddeleri

Lyon Garı

Lyon Garı

Bastille istasyonu

Bastille istasyonu

Zafer Takı 02

Zafer Takı 02

Paris Borsası

Paris Borsası

Paris’te Kış

Paris’te Kış

Zafer Takı 01

Zafer Takı 01