ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » Lam, Wifredo » Wifredo Lam hayatı ve eserleri (1902 – 1982)

Wifredo Lam hayatı ve eserleri (1902 – 1982)

Wifredo Lam hayatı ve eserleri

Wifredo Lam
Wifredo Lam

Kübalı modernist ressam Wifredo Lam 1902’de Sagua La Grande’de doğdu. 1916’da Havana’da hukuk okumaya başladı. 1918’de Havana’nın Güzel Sanatlar Okulu’nda sanat eğitimi almaya başladı ve kısa bir süre sonra yıllık sergilerde eserlerini sergilemeye başladı. 1923’te İspanya’ya gitti ve kısa bir süre Madrid’de akademik resim eğitimi aldı. 1936 ve 1937’de İspanyol İç Savaşı’nda Cumhuriyetçi taraf için savaştı ve 1938’de Paris’e geçti.

Picasso‘nun yardımıyla Paris’in avangard üyeleriyle tanıştı ve çeşitli modernist stiller denemeye başladı. André Breton ile tanıştıktan sonra, Sürrealist hareketinin aktif bir üyesi oldu. Sürrealizmin mitle, bilinçaltında, otomatizmle ve özellikle Batılı olmayan sanatla ilgisi, çalışmasının gelişimi için çok önemliydi. Afrika sanatı, 1930’larda, özellikle Sürrealistler arasında Paris’te oldukça ilgi görmekteydi.

1940’ta II. Dünya Savaşı’ndan kaçmaya çalışan çok sayıda entelektüelle birlikte Marsilya’ya gitti. 1941’de, Havana’ya geri döndü. Küba’da, Kübizm, Sürrealizm, Afrika ve Afro-Küba sanatının ve Küba’nın renk ve bitki örtüsünün özelliklerini harmanlayan tarzını geliştirdi. Lam figürlerinde yüzler maskeledi ve göğüsleri, kalçaları ve genital bölgeleri abartmak suretiyle erotikleştirdi. Özellikle Afro-Küba dininden gelen at kafaları olan melez kadın figürlerinin görüntüleri, çalışmalarının çoğuna hakimdir.

Wifredo Lam eserleri

şeytan

şeytan

isimsiz

isimsiz