George Washington Lambert hayatı ve eserleri (1873 – 1930)

George Washington Lambert

George Washington Lambert

Avustralyalı sembolist ressam George Washington Lambert 1873’de St. Petersburg’da doğdu. 1894’te Sydney’deki Sanat Derneği ve Sanatçılar Topluluğu’nda resimlerini sergilemeye başladı. 1895’te The Bulletin’e desen ve karikatürler çizmeye başladı. 1899’da Blacksoil Ovaları Boyunca adlı eseri ile Wynne Ödülü’nü kazandı. 1900’e kadar Sidney’de Julian Ashton sanat okulunda eğitimine devam etti. Daha sonra New South Wales hükümetinden seyahat bursu kazandı. Bir sene Paris’te kaldı ve Kraliyet Akademisi’nde sergiye katıldı.

1911’de Sonnet adlı resmiyleBarselona’daki uluslararası bir sergide gümüş madalya kazandı. Daha çok portre ressamı olarak bilindi. Birinci Dünya Savaşı sırasında Avustralya’nın resmi sanatçısı oldu. 1915 Çanakkale, Anzak çıkarması adlı eseri, Avustralya Savaş Tarihi Müzesi koleksiyonundaki en büyük resimdir. Bir başka kayda değer çalışması ise Filistin’deki seyahatlerinden sonra Londra’da yaptığı Işık Atının Çavuşu adlı eseridir.

Lambert, 1921’de Avustralya’ya döndü. 1922’de Kraliyet Akademisi üyeliğine seçildi. 1927’de, Bayan Murdoch adlı çalışmasıyla Avustralya’nın en prestijli portre ödülü olan Archibald Ödülü’nü kazandı.

George Washington Lambert eserleri

Anzak Çıkarması Gelibolu
Anzak Çıkarması Gelibolu

Beyaz Eldiven
Beyaz Eldiven

Bahçe Buketi
Bahçe Buketi

Yün Tartımı
Yün Tartımı

Kırsal Huzur
Kırsal Huzur