İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » Eugene Louis Lami » Eugene Louis Lami Hayatı ve Eserleri

Eugene Louis Lami Hayatı ve Eserleri

  Eugene Louis Lami

  Eugene Louis Lami (1800 -1890)

  Fransız ressam Eugene Louis Lami 1800’de Paris’te doğdu. İlk eğitimini 1817’de Ecole des Beaux-Arts’ta Horace Vernet’ten aldı. Orada Thèodore Gèricault ile tanıştı ve İngiliz romantiklerinden Richard Parker Bonington‘dan suluboya resim sanatını öğrendi.

  Lami’nin ilk çalışmaları ağırlıklı olarak litografi üzerineydi. 1819 ile 1821 yılları arasında, İspanyol süvarilerini tasvir eden çok sayıda litografisinin yanı sıra Fransız ordusunun üniformalarını gösteren geniş bir seri hazırladı.

  Askeri konulardaki resimleri, krallığın dikkatini çekti ve Louis-Philippe onu, 1837’de müzeye dönüşen Versailles Sarayı için bir dizi askeri resim yapmak üzere görevlendirdi. Bu süre içinde, burjuvazi yaşamından sahnelere, sosyal yaşam konularına konsantre olmaya başladı.

  Daha sonra hayatının geri kalanı için en sevdiği teknik olan suluboyaya yoğunlaştı. Daha sonraki yıllarda, tarihsel olayları tasvir etmeye giderek daha fazla ilgi duymaya başladı. Yetmiş dokuz yaşında, Fransız Suluboyacılar Derneği’nin kurulmasına yardımcı oldu.

  Doksan yaşındayken ölümüne kadar çalışmaya devam etti.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Eugene Louis Lami Compeigne'de Kamp
  Eugene Louis Lami Bir Müze İçinden Görünüm
  Eugene Louis Lami Büyük Sergi Açılışı
  Eugene Louis Lami Kraliçe Viktoria'nın Eu Şatosuna Varışı

  Tablo Listesi

  Bir Müze İçinden Görünüm Boyut: 33,4 x 52 cm. Yer: Metropolitan Museum of Art New York, Teknik: Kağıt üzeri suluboya

  Büyük Sergi Açılışı Tarih: 1851 Orijinal Boyut: 62.8 x 49.6 cm. Yer: Royal Collection Londra Teknik: Kağıt üzeri suluboya ve kalem

  Compeigne’de Kamp Tarih: 1860. Boyut: 39,5 x 70,8 cm, Yer: Metropolitan Museum of Art New York, Teknik: Kağıt üzeri suluboya

  Kraliçe Viktoria’nın Eu Şatosuna Varışı Tarih: 1843 Orijinal Boyut: 84 x 141 cm. Yer: Musee de l’Historie de France Versailles Paris Teknik: Tuval üzeri yağlı boya.

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin