ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » Lami, Eugène - Louis » Eugene Louis Lami hayatı ve eserleri (1800 -1890)

Eugene Louis Lami hayatı ve eserleri (1800 -1890)

Eugene Louis Lami hayatı ve eserleri

Eugene Louis Lami

Eugene Louis Lami

Fransız ressam Eugene Louis Lami 1800’de Paris’te doğdu. İlk eğitimini 1817’de Ecole des Beaux-Arts’ta Horace Vernet’ten aldı. Orada Thèodore Gèricault ile tanıştı ve İngiliz romantiklerinden Richard Parker Bonington‘dan suluboya resim sanatını öğrendi. Lami’nin ilk çalışmaları ağırlıklı olarak litografi üzerineydi. 1819 ile 1821 yılları arasında, İspanyol süvarilerini tasvir eden çok sayıda litografisinin yanı sıra Fransız ordusunun üniformalarını gösteren geniş bir seri hazırladı.

Askeri konulardaki resimleri, krallığın dikkatini çekti ve Louis-Philippe onu, 1837’de müzeye dönüşen Versailles Sarayı için bir dizi askeri resim yapmak üzere görevlendirdi. Bu süre içinde, burjuvazi yaşamından sahnelere, sosyal yaşam konularına konsantre olmaya başladı. Daha sonra hayatının geri kalanı için en sevdiği teknik olan suluboyaya yoğunlaştı. Daha sonraki yıllarda, tarihsel olayları tasvir etmeye giderek daha fazla ilgi duymaya başladı. Yetmiş dokuz yaşında,Fransız Suluboyacıler Derneği’nin kurulmasına yardımcı oldu. Doksan yaşındayken ölümüne kadar çalışmaya devam etti.

Eugene Louis Lami eserleri

Büyük Sergi Açılışı

Büyük Sergi Açılışı

Kraliçe Viktoria’nın Eu Şatosuna Varışı

Kraliçe Viktoria’nın Eu Şatosuna Varışı