ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » Lamplough, Augustus Osborne » Augustus Osborne Lamplough hayatı ve eserleri (1877 – 1930)

Augustus Osborne Lamplough hayatı ve eserleri (1877 – 1930)

Augustus Osborne Lamplough

Augustus Osborne Lamplough

İngiliz oryantalist ressam Augustus Osborne Lamplough 1877’de Manchester’de doğdu. Eğitimini Chester Sanat Okulu’nda aldı. Daha sonra 1898 ve 1899’da Leeds’te eğitimine devam etti. İlk başlarda mimari temalar ve iç mekan kompozisyonları çalışan sanatçı, Orta Doğu ve Kuzey Afrika seyahatinden sonra oryantalizme ilgi duydu. 1905 yılından itibaren yoğun bir şekilde Nil nehri çevresi ve Kahire temaları çalıştı.

Ondokuzuncu yüzyıl boyunca, artan sayıda genç sanatçı kendisini ziyaret etti ve pek çoğuna, tüm yaşamları boyunca oryantal sahneleri resmetmeye devam etmeleri için ilham kaynağı boldu. Lamplough, Leeds School of Art’ta, Londra’da, Güzel Sanatlar Topluluğu ve Kraliyet Akademisi’nde düzenli olarak eserlerini sergiledi. Ayrıca, İngiltere’nin kuzeyinde Royal Cumbrian Academy’de ve Liverpool’daki Walker Sanat Galerisi’nde sık aralıklarla sergiler düzenledi.

Sanatçının eser örnekleri

Nil üzerinde Yelkenli

Nil üzerinde Yelkenli

Nehir Kıyısından Su Taşırken

Nehir Kıyısından Su Taşırken

Çölde Deve üzerindeki Arap

Çölde Deve üzerindeki Arap

Akşamüstü Kahire

Akşamüstü Kahire

Nil’de Günbatımı

Nil’de Günbatımı