İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » Nicolas Lancret » Nicolas Lancret Hayatı ve Eserleri

Nicolas Lancret Hayatı ve Eserleri

  Nicolas Lancret

  Nicolas Lancret (1690 – 1743)

  Fransız rokoko dönemi ressamı Nicolas Lancret 1690’da Paris’te doğdu. Lancret’in ilk ustası Pierre d’Ulin’dir. Ancak Watteau ile tanışması ve hayranlığı onu Watteau’nun öğrencisi Gillot’a gitmeye teşvik etti. 1712-1713 yılları arasında Gillot’un öğrencisi olarak kalan Lancret, erken dönem eserlerinde tipik ince figürleri ile ustasından büyük ölçüde etkilenmiştir.

  Place Dauphine’de sergilenen iki resmi sayesinde, servetinin temelini atan büyük bir başarı elde etti. 1718’de Akademisyen olarak kabul edildi. Bu sayede özellikle Watteau’nun hayranları arasında çok saygı duyulan bir sanatçı oldu. Versailles Sarayı’nı dekore etmek için eserler hazırladı. Lancret’in popülaritesi, onu 1735’te Academie’de meclis üyesi olmasını sağladı.

  Lancret, önemli bir kısmı gravür olan çok sayıda tabloyu tamamladı. Birkaç portre ve tarihi eser tamamlamasına rağmen en sevdiği konular balolar, panayırlar, köy düğünleri ve benzeriydi. Bu açıdan Rokoko sanatçılarının tipik bir örneğiydi. Bazıları ise Lancret’in çalışmalarının Watteau’nunkinden önemli ölçüde daha düşük olduğunu iddia etti. Çizimde ve resimde dokunuşları genellikle zeki ama sade kabul edilmektedir. Bu özellikleri, muhtemelen bir süre bir oymacının yanında eğitim görmüş olmasından kaynaklanmaktadır.

  Genel olarak, sanatçının en iyi eserini yaşamının sonlarına doğru ürettiği, birçok sanat tarihçisinin kafasında sanat ve doğa arasında bir uyum duygusu yaratma konusunda artan bir yetenek sergilediği düşünülmektedir.

  British Museum’da Lancret’in kırmızı tebeşirle hazırlanmış takdire şayan bir dizi eskiz çalışması bulunmaktadır. National Gallery, Londra’da dört tablosu sergilenmektedir.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Nicolas Lancret Aşk İlanı
  Nicolas Lancret Konser
  Nicolas Lancret Açıklıkta Oyun
  Nicolas Lancret Çeşme Önünde Dans

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin