İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » Sir Edwin Henry Landseer » Sir Edwin Henry Landseer Hayatı ve Eserleri

Sir Edwin Henry Landseer Hayatı ve Eserleri

  Sir Edwin Henry Landseer

  Sir Edwin Henry Landseer (1802 – 1873)

  İngiliz ressam ve heykeltraş Sir Edwin Henry Landseer Londra’da doğdu. Sanatsal yetenekleri erkenden tanınan bir dahi olarak bilinmektedir. Başta Babası olmak üzere bir çok sanatçıdan eğitim aldı. Özellikle tarih ressamı Benjamin Robert Haydon kendisine hayvan kaslarını ve iskelet yapısını tam olarak anlaması için yardımcı oldu. Landseer’ın hayatı Kraliyet Akademisi ile iç içe geçmiştir.

  1815’te henüz 13 yaşındayken eserlerini Akademi’de sergiledi. 24 yaşında Doçent, beş yıl sonra 1831’de öğretim üyesi seçildi. 1850’de şövalye ilan edildi ve 1866’da Kraliyet Akademisi başkanlığına seçilmesine rağmen daveti reddetti.

  Otuzlu yaşlarının sonlarında önemli bir sinir krizi geçirdi. Hayatının geri kalanında, genellikle alkol ve uyuşturucu kullanımıyla şiddetlenen, tekrarlayan melankoli, hipokondri ve depresyon nöbetleriyle yaşadı. Hayatının son birkaç yılında zihinsel istikrarı bozuldu ve ailesinin isteği üzerine Temmuz 1872’de deli ilan edildi.

  Sanatı

  19. yüzyıl İngiliz sanatında kayda değer bir figürdür ve eserleri Londra’daki Tate Britain, Victoria ve Albert Müzesi, Kenwood House ve Wallace Koleksiyonu’nda bulunmaktadır. Landseer’in Viktorya dönemi Britanya’sındaki popülaritesi oldukça büyüktü ve bir hayvan ressamı olarak ünü rakipsizdi. Şöhretinin büyük bir kısmı – ve geliri – çalışmalarının gravürlerinin yayınlanmasından elde edilmiştir.

  Landseer’ın aynı anda iki eliyle resim yaptığı bilinmektedir. Örneğin aynı anda bir atın kafasını sağ eliyle ve kuyruğunu sol eliyle boyadığı bilinmektedir. Ayrıca, ruh hali uygun olduğunda, son derece hızlı bir şekilde resim yapabileceği biliniyordu.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Sir Edwin Henry Landseer Yaban Hayatı
  Sir Edwin Henry Landseer Dağ Krallığı
  Sir Edwin Henry Landseer Ölü Geyik
  Sir Edwin Henry Landseer Geyik ve Av Köpeği
  Sir Edwin Henry Landseer Su İçen Aslan
  Sir Edwin Henry Landseer Vakar ve Arsızlık
  Sir Edwin Henry Landseer Yükseklerde Emzirmek
  Sir Edwin Henry Landseer Arap Çadırı

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin