İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » Carl Larsson » Carl Larsson Hayatı ve Eserleri

Carl Larsson Hayatı ve Eserleri

Carl Larsson

Carl Larsson (1853 – 1919)

İsveçli ressam Carl Larsson çok fakir bir ailenin çocuğu olarak Stockholm’da doğdu. On üç yaşındayken, yoksul çocuklar okulundaki öğretmeni onu İsveç Kraliyet Sanat Akademisi’ne başvurmaya teşvik etti. Başvurusu kabul edildi. İlk yıllarında, kendini sosyal olarak aşağı, kafası karışmış ve utangaç hissetti. 1869’da, on altı yaşındayken aynı akademinin “antik okulu”na terfi etti. Orada özgüven kazandı ve hatta öğrenci hayatında merkezi bir figür haline geldi.

Carl ilk madalyasını bir nü çalışması ile kazandı. Bu arada, mizahi gazete Kasper için karikatürist ve Ny Illustrerad Tidning gazetesinde grafik sanatçısı olarak çalıştı . Yıllık maaşı, anne ve babasına maddi yardımda bulunmasına yetecek kadardı.

Birkaç yıl kitap, dergi ve gazete illüstratörü olarak çalıştıktan sonra, 1877’de Paris’e taşındı. Burada, Fransız ilerici İzlenimcilerle temas kurmaya pek hevesli değildi. Açık hava ressamlarının sığınağı Barbizon’da iki yaz geçirdi. Sonra , 1882’de İsveçli ressam meslektaşlarıyla birlikte Paris’in dışındaki bir İskandinav sanatçı kolonisine Grez-sur-Loing’e yerleşti . Orada yakında karısı olacak olan sanatçı Karin Bergöö (1859-1928) ile tanıştı . Bu, Larsson’un hayatında bir dönüm noktası oldu. Burada, en önemli eserlerinden bazılarını üretti.

1888’de genç aileye Karin’in babası Adolf Bergöö (1828-1890) tarafından Dalarna’daki Falun’un hemen dışındaki Sundborn’da küçük bir ev verildi. Bu ev, İsveç iç tasarımının özgünlüğünü de yansıtarak, dünyadaki en ünlü sanatçı evlerinden biri haline geldi.

Daha sonraki yıllarda depresyon nöbetleri geçirdi. Nationalmuseum’un giriş kapısı için büyük bir eser (1915) üzerinde çalışırken, görme ve sık sık baş ağrıları sorunları yaşadı. 1919’da hafif bir felç geçirdikten sonra kalan zamanını anılarını tamamlamakla geçirdi. O ayın sonunda Falun’da öldü.


SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

Eser Örnekleri

Carl Larsson Açık Havada Resim
Carl Larsson Açelyalar
Carl Larsson Atölye
Carl Larsson Tatil Okuması
Carl Larsson Karin Kıyıda
Carl Larsson Güller
Carl Larsson Çalışma
Carl Larsson Brita Piyanosu ile