İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » Henri Fantin Latour » Henri Fantin Latour Hayatı ve Eserleri

Henri Fantin Latour Hayatı ve Eserleri

  Henri Fantin Latour

  Henri Fantin Latour (1836 – 1904)

  Fransız Realist Ressam Henri Fantin Latour 1836’da Grenoble’de doğdu. Annesi Rus asıllıdır. Babası Jean Theadour Fantin Latour Louvre’daki eserlerden bir çok kopya yapan bir ressamdı. İlk eğitimini babasından aldı daha sonra Horace Lecoq de Boisboudran’in öğrencisi oldu.

  Babası gibi Louvre‘da, Vatteau, Veronese, Gione (Kır Konseri), Van Dyck, Ferdinand Bol ve Nicholas Poussin’den kopyalar yaptı. 1854’ten itibaren École Nationale Superieure des Beaux Arts Paris’te öğrenciliğini sürdürdü. Bu süre içinde Edouard Manet, Berthe Morisot ve Edgar Degas ile tanıştı. 1859’da Gustave Courbet ile tanıştı ve iki yıl onun atölyesinde çalıştı. 1862’de Édouard Manet, Alphonse Legros, James McNeill Whistler ve Johan Barthold Jongkind ile desen çizimi ve tarama tekniklerini önemseyen ‘Société des Aquafortistes’ grubunu kurdular ve kendi kataloglarını yayınladılar.

  1864’de Londra Royal Academy of Arts’da beğeni toplayan çiçek aranjmanları ağırlıklı kişisel sergisini açtı. Arkadaşlarının önemli bölümü empresyonist olmasına rağmen realist bir tarzda çalışmayı tercih etti.

  Fantin Latour çağdaş resmi romantik resme bağlayan zincirin bir halkası sayılır. Toplu portrelerde yenilik yaratan sanatçının başlıca eserleri Louvre’dadır. Delacroix’ya saygı (1864) Masa Başında (1872) (bu resimde Verlaine, Rimbaud ve başka şairler görülür); Batignollesteki Atölye (1870) gibi portreleri de bulunmaktadır.

  Müzik meraklısı olan ve özellikle Berlioz’a, Wagner’e büyük hayranlık besleyen sanatçı, Tannhauser (1886) ve Ren Altını’ndan ilham alan resimler yaptı. Natürmortları ve çiçek resimleri çok beğenilir. Louvre’dan başka Alençon, Amiens, Anvers, Berlin, Brüksel, Douai, Grenoble müzeleriyle Londra’da Tate Galerisinde ve Paris Art Modern Müzesinde tabloları vardır.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin