İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » Victoria Fantin Latour » Victoria Fantin Latour Hayatı ve Eserleri

Victoria Fantin Latour Hayatı ve Eserleri

  Victoria Fantin Latour

  Victoria Fantin Latour (1840 – 1926)

  Fransız realist çiçek ve natürmort ressamı Victoria Fantin Latour Paris’te doğdu. Eğitimini Fanny Chéron’dan aldı. Bu atölyede, 1876’da evlendiği ressam Henri Fantin-Latour ile tanıştı. Çiçek resimlerinde onunla işbirliği yaptı, aynı zamanda kendi adı altında “V Dubourg” imzalı eserler üretti.

  Dubourg, çalışmaları özgünlükten yoksun, sadece tanınmış kocasının stillerini yeniden üreten bir sanatçı olarak eleştirildi. Bununla birlikte, ilk çalışmalarının dikkatli bir incelemesi, Dubourg’un Fantin-Latour ile tanışmadan iki yıl önce natürmort üretmeye başladığını göstermektedir.

  Bir müzik aşığı ve piyanist olan Dubourg, aynı zamanda Louvre’da Willem Kalf gibi sanatçıların önemli eserlerini kopyaladı. Victoria Dubourg’un ilk çalışmaları, 1870’den kalma kız kardeşi Charlotte’un portresi gibi Fantin-Latour’a yakın bir tarz sergiledi. Ancak, 1860’ların sonlarında portreler sergiledikten sonra, Fantin-Latour’a benzer tarzlardan uzaklaştı. Kocasının ölümünden sonra Victoria esnek ve daha özgür fırça darbesiyle resim yapmaya devam etti. Renkleri, 1908 tarihli Krizantem tablosunda görüldüğü gibi daha canlıydı.

  Evlilikleri sırasında Paris’te rue de l’Université n°19’da, Marie ve Félix Bracquemond’un yaşadığı binada yaşadılar. Sanatçı, Édouard Manet , Berthe Morisot ve Edgar Degas’ın oluşturduğu çevrenin bir parçasıdır.

  Eşinin 1904’teki ölümünün ardından, çalışmalarının büyük bir retrospektifini düzenledi. 1869’dan itibaren Paris’teki Salon’da, ardından Fransız sanatçıların Salonu’nda ve eşi gibi üyesi olduğu Londra’daki Kraliyet Akademisi’nde sergiler açtı. Paris’te 1894’te mansiyon ve 1895’te madalya aldı. 1920’de Legion of Honor Chevalier’i seçildi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Victoria Fantin Latour Nergisler
  Victoria Fantin Latour Çiçek Sepeti
  Victoria Fantin Latour Vazoda Çiçekler
  Victoria Fantin Latour Çiçek Buketi
  Victoria Fantin Latour Nergis Buketi