İçeriğe geç

CANVASTAR®

Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

Siteye Gidin


ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » Jacob Lawrence » Jacob Lawrence Hayatı ve Eserleri

Jacob Lawrence Hayatı ve Eserleri

  Jacob Lawrence

  Jacob Lawrence (1917 – 2000)

  Amerikalı dinamik kübizm ressamı Jacob Lawrence Atlantic City, New Jersey’de doğdu. 16 yaşında okulu bıraktıktan sonra bir çamaşırhanede ve bir matbaada çalıştı. Ünlü Afrikalı-Amerikalı sanatçı Charles Alston tarafından verilen Harlem Sanat Atölyesi’nde derslere katılarak sanata ilgi duydu. Lawrence, Harlem’deki Afrikalı-Amerikalı topluluk tarafından eğitilen ilk sanatçılardan biriydi. Uzun sanatsal kariyeri boyunca Lawrence, Afrikalı Amerikalıların tarihini ve mücadelelerini keşfetmeye odaklandı.

  Lawrence, hem Afro-Amerikan kentsel yaşamının çağdaş sahnelerinin hem de tarihi olayların dramatik ve canlı tasvirleriyle dikkat çekmeye başladı. Hızla kuruyan tempera tekniği çalıştığı için , tüm resimleri önceden planladı ve ardından ton tutarlılığını korumak için tüm sahnelerde kullandığı her yerde tek bir renk uyguladı. Ancak o zaman bir sonraki renge geçti.

  Hazırladığı Göç Serisi, Downtown Gallery’de sergilendi. Bu sergi onu bir New York galerisi tarafından temsil edilen ilk Afrikalı-Amerikalı sanatçı yaptı. Böylece ulusal şöhrete kavuştu.

  Lawrence, New School for Social Research , the Art Students League , Pratt Institute ve Skowhegan School da dahil olmak üzere birçok okulda öğretmenlik yaptı. 1970 yılında Washington Üniversitesi’nde misafir sanatçı oldu ve 1971’den 1986’ya kadar orada sanat profesörü oldu. Burada litograf ve soyut ressam James Claussen’in yüksek lisans danışmanlığını yaptı.

  1999’da, karısı ile birlikte, Afrikalı-Amerikalı sanatçıların çalışmalarına özel bir vurgu yaparak, Amerikan sanatının yaratılması, sunumu ve incelenmesi için Jacob ve Gwendolyn Lawrence Vakfı’nı kurdu. Lawrence , 9 Haziran 2000’de 82 yaşında akciğer kanserinden ölmeden birkaç hafta öncesine kadar resim yapmaya devam etti.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Jacob Lawrence Çocuk İşçiliği ve Eğitimsizlik
  Jacob Lawrence Göçmenler
  Jacob Lawrence Tren Yolunda Çalışmak
  Jacob Lawrence Zencilerin Konut Sorunu
  Jacob Lawrence Yaşam Savaşı
  Jacob Lawrence Zencinin Molası