İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » Edward Lear » Edward Lear Hayatı ve Eserleri

Edward Lear Hayatı ve Eserleri

  Edward Lear

  Edward Lear (1812 – 1888)

  İngiliz müzisyen, şair ve illüstratör Edward Lear, Kuzey Londra’da Holloway’de orta sınıf bir ailede doğdu. Sanatçı ömür boyu sağlık sorunları yaşadı. Altı yaşından itibaren sık sık epileptik nöbetler, bronşit, astım ve sonraki yaşamında kısmi körlük yaşadı. Lear yaklaşık yedi yaşındayken, muhtemelen çocukluğunun istikrarsızlığından dolayı depresyon belirtileri göstermeye başladı.

  16 yaşına geldiğinde zaten geçimi için çizim yapıyordu. Kısa süre sonra Zooloji Derneği ve daha sonra 1832’den 1836’ya kadar Derby Kontu tarafından özel bir hayvanat bahçesi için görevlendirilen “ornitolojik ressam” haline geldi. Kuşları deri yerine gerçek canlı kuşlardan çizen ilk büyük kuş sanatçısıydı. Görme yeteneği, litografide kullanılan plakaların ince çizimleri ve gravürleri üzerinde bu kadar hassas çalışamayacak kadar kötüleştikten sonra, manzara resmine yöneldi.

  1848-49 yıllarında Yunanistan ve Mısır’ı ziyaret etti ve 1873-75 arasında, Seylan’a kısa bir dolambaçlı yol da dahil olmak üzere Hindistan’ı gezdi . Seyahat ederken , daha sonra atölyesinde yağlıboya ve suluboya tablolara ve kitaplarının baskılarına dönüştürdüğü kendine özgü bir tarzda çok sayıda renkli çizimler üretti.

  1842’de Lear , Lazio , Roma , Abruzzo , Molise , Apulia , Basilicata , Calabria ve Sicilya’da seyahat ederek İtalyan yarımadasına bir yolculuğa başladı. Kişisel notları ve çizimleri ile İtalyan yaşam tarzı, halk gelenekleri ve antik anıtların güzelliği hakkındaki izlenimlerini derledi.

  Lear, hayatı boyunca çok seyahat etti ve sonunda 1870’lerde sevgili Akdeniz kıyısındaki San Remo’ya “Villa Tennyson” adını verdiği bir villaya yerleşti ve ölümüne kadar burada yaşadı.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Edward Lear Kırmızı Başlıklı Muhabbet Kuşu
  Edward Lear Büyük Kükürt Sarısı Tepeli Kakadu
  Edward Lear Corfu Manzarası
  Edward Lear Sarı Tepeli Kakadu
  Edward Lear Parrakeet Güvercini
  Edward Lear Amerikan Sümbül Papağanı
  Edward Lear Macrocercus Aracanga Papağanı
  Edward Lear Sarı Mavi Papağan
  Edward Lear Ramses Anıtı Teb
  Edward Lear Lübnan'da Sedir Ormanı

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin