İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » Franz von Lenbach » Franz von Lenbach Hayatı ve Eserleri

Franz von Lenbach Hayatı ve Eserleri

  Franz von Lenbach

  Franz von Lenbach (1836 – 1904)

  Alman ressam Franz von Lenbach Schrobenhausen’de doğdu. 1851’den 1852’ye kadar Münih’te heykeltıraş Anselm Sickinger’ın yanında çıraklık yaptı. O sırada babası öldü. Augsburg Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde eğitime başlamadan kısa bir süre aile işine yardım etmek için evine döndü.

  Orada boş zamanlarında resim yaptı. Hayvan ressamı Johann Baptist Hofner (1832-1913) ile arkadaş oldu ve sanatçı olmaya karar verdi. 1854’te Münih Güzel Sanatlar Akademisi’nde okumak için isteksiz olsalar da ailesinin iznini aldı ve daha sonra Hermann Anschütz’den özel dersler aldı.

  1858’de Glaspalast’ta bir sergi açmayı başardı ve Piloty’ye Roma’ya kadar eşlik etmesini sağlayan bir seyahat bursu kazandı. Paris ve Brüksel’e de gitti. İlk portre siparişlerini o zaman almaya başladı. Münih’e döndüğünde, yeni kurulan Weimar Sakson Grand Ducal Sanat Okulu’nda profesör olarak atanması için hemen Weimar’a çağrıldı. Burada öğrencilerini açık havada resim gezilerine götürmesiyle tanındı. Ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyduğunda ve İtalya’ya başka bir gezi yapmaya karar verdiğinde sadece iki yıl kaldı. Bu süre zarfında önemli bir destekçi de buldu; Baron Adolf Friedrich von Schack. Desteği sayesinde, Lenbach 1863’te garantili bir yıllık gelirle İtalya’ya gitmeyi başardı.

  1866’da Münih’e döndü. Ertesi yıl, Exposition Universelle’de altın madalya kazandı ve bir yıllığına öğrencisi Ernst Friedrich von Liphart ile birlikte Eski Ustalar’ın daha fazla kopyasını yapmak üzere İspanya’ya gitti. Döndükten sonra, bir portre ressamı olarak kariyeri ciddi bir şekilde başladı. 1870’ten sonra, resimleri için bir pazar oluşturmak üzere Viyana’yı ziyaret etmeye başladı. Maria Beccadelli di Bologna’ya olan tutkusu nedeniyle oraya sık sık seyahat ettiği ve bir daha asla geri dönmediği söylenir.

  1902’de Legion of Honor nişanı aldı. Aynı yıl, memleketine yaptığı bir geziden dönerken felç geçirdi ve asla tam olarak iyileşmedi. İki yıl sonra Münih’teki villasında öldü.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Franz von Lenbach İki Köylü Çocuk
  Franz von Lenbach Lily von Poschinger
  Franz von Lenbach Leukypus'un Kızları
  Franz von Lenbach Çoban Çocuk

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin