İçeriğe geç
ana sayfa » ÜNLÜ RESSAMLAR LİSTESİ » Soyadı L » Charles Amable Lenoir » Charles Amable Lenoir Hayatı ve Eserleri

Charles Amable Lenoir Hayatı ve Eserleri

  Charles Amable Lenoir

  Charles Amable Lenoir (1860 – 1926)

  Fransız Akademik Klasik ressam Charles Amable Lenoir La Rochelle’in hemen dışında küçük bir kasaba olan Châtellaillon’da doğdu. Annesi terzi, babası gümrük memuruydu. O gençken babası başka bir yere atandı ve aile Fouras’a taşındı. Eğitimine La Rochelle’deki bir öğretmen kolejinde başladı. Mezun olduktan sonra Rochefort’taki lisede öğretmen ve süpervizör olarak çalıştı.

  Ağustos 1883’te École des Beaux-Arts de Paris’e kabul edildi. Ayrıca William-Adolphe Bouguereau ve Tony Robert-Fleury’nin öğrencisi olduğu Académie Julian’a katıldı. Lenoir, sanatsal ilk çıkışını 1887’de Salon’da yaptı ve ölümüne kadar orada eserlerini sergilemeye devam etti.

  Sanat dünyasında hızla fark edildi ve 1889’da Jésus et le paralytique (İsa ve Palsy’li Hasta Bir Adam) adlı tablosuyla Second Prix de Rome’u kazandı ve ertesi yıl Le Reniement (Aziz Peter’in İnkarı)için First Prix de Rome’u kazandı.

  Ödülleri Prix de Rome ile bitmedi; Salonlarda sergilenen eserleri de ödüller kazandı. 1892’de Le Grenier a Vingt Ans (yirmi yıldaki Garret) için üçüncülük madalyası ve 1896’da La Mort de Sappho (Sappho’nun Ölümü) için ikincilik madalyası aldı. 1900’de Paris’teki dünya fuarında yeni karısı Eugénie Lucchesi’nin bir tablosu olan Le Calme (Sakin) için bronz madalya kazandı.

  Sanatçı 1903’te Chevalier de la Légion d’honneur nişanına layık görüldü. Fouras’ta bir ev tuttu ve her yaz geri döndü. Orada öldü ve 1 Ağustos 1926’da toprağa verildi. Onu anmak için 1937’de günümüze kadar gelen bir anıt dikildi.


  SANATÇININ ESERLERİNİ GÖREBİLECEĞİNİZ GALERİ SAYFASI

  Eser Örnekleri

  Charles Amable Lenoir Hülyalı Kadın
  Charles Amable Lenoir Aulos Çalan Kız
  Charles Amable Lenoir Ormanda Peri Kızı
  Charles Amable Lenoir Deniz Kenarında Dans

  CANVASTAR®

  Türkiye'nin En Zengin ve Kaliteli Kanvas Tablo Koleksiyonu

  Siteye Gidin